stilul de a gandi ca multinationalele sunt invincibile este bun doar ptr ele.
exemplu clasic. au venit cei de la romtelecom - o multinationala ceva mai balcanica - si-au tras o magistrala pe terenul din fata unei case - neimprejmuit, insa proprietate a unui persoane. un amic de-al meu, proprietarul imobilului s-a uitat, a ras bine si a asteptat. dupa vreun an, timp in care a devenit evident ca tot traficul din zona era pe noua magistrala, iar de mutat era scump si cam imposibil datorita configuratie zonei, s-a dus la ei si i-a intrebat de sanatate. aia erau blindati de aprobari de la primarie, etc. dar uitasera sa intrebe si proprietarul. acum au depasit faza de uimire si de la "nu ne intereseaza, nu ne pasioneaza. cine esti matale ?" sunt la faza de "how much is the fish".
alt exemplu evident este chestia cu fumatul. sunt mii si mii de procese castigate in diverse instante din lume. in romania - 0.
asadar mi-am exprimat o opinie juridica. deoarece nu aud argumente in domeniu raman la parerea mea, intreruperea serviciului este cel putin discutabila. iar multinationalele stiu ca orice proces de lunga durata intr-o tara normala este publicitate proasta. si din aceasta cauza prefera intelegeri in afara tribunalului...