Vorba ceea � Cainii latra ,ursul merge� sau �vorba lunga saracia omului�.De ce spun asa? Toti vorbim,cum este,cum ar trebui sa fie,cum e la altii.Dar noi facem ceva pentru asta?Fiecare ins ar trebui sa-si impuna un alt stil de viata ,o alta mentaliate.Exemplu banal :Merg pe strada si mi se face pofta sa-mi iau o inghetata,o iau,o mananc si raman cu ambalajul in mana.Imi spun lasa ca arunc la un cos de gunoi ,merg 50 de metri,100 ,150 nici un cos.Din ambalaj se mai scurge lichide si mi se lipeste de mana.Pana la urma ma oftic si arunc ambalajul pe jos injurand ca mi se lipesc degetele.Chiar daca la inceput vrei sa fii normal imprejurarile uneori nu te lasa.Pana la urma ,mentalitatea este totul,daca nu ne-o schimbam o sa ramanem cunoscuti drept Romania,tara lui Dracula,coruptie maxima,manele si mai stiu eu ce boxer ori gimnast.De vorbit se poate vorbi mult, faptele conteaza.Lucrez in vanzari,uneori imi vine sa-mi rup parul din cap cand ii aud pe romanasi ce aberatii scot din gura si ce le debiteaza mintea.Tot inainte cu anul 2012

P.S Exemplul este real si mi s-a intamplat de mai multe ori.Asta e sunt roman si uneori ma complac in mocirla asta

---------- Post added 06-05-2010 at 02:03 PM ----------

Se pare ce am scris a fost si mai sus.Se pare ca suntem mai multi care gandim la fel.Deci schimbarea se poate produce