Quote Originally Posted by Strike105X View Post
Si cu Geoana unde ajungeam ? ca si Grecia.... (Da pe atunci Geoana zicea ca trebuie urmat modelul grecesc daca imi amintesc bine). Tariceanu ce a facut ? a vandut petrom pe bani de nimic...
Mi se pare mie sau mataluta ai votat cu Basescu si acum cand vezi ca de fapt ai luat o mare teapa, te consolezi cu gandul ca daca iesea Geoana era la fel ? Si eu sunt de acord ca daca iesea Geoana poate nu iesea chiar delirul asta in care se afla Romania dar nici ca ar fi curs lapte cu miere si ca Tariceanu a fost impotriva maririi salariilor profesorilor cu 50% pentru ca nu avea de unde in timp ce Basescu, in marele lui delirium tremens, o vedea ca pe o solutie perfecta pentru popularitatea lui. Comandante, vanzarea Petrom catre OMV cu 1,5 miliarde euro adica la jumatate din cat valora de fapt, este un gest de servitute catre cei care au sustinut si sprijinit intrarea Romaniei in UE si aici ma refer la Austria si Germania. Presedintele Austriei, Heinz Fischer, declara la finalul unei discutii cu Basescu, ca liniile de credite ale filialelor din Romania cu capital austriac se vor mentine si ca Austria sprijina intrarea Romaniei in spatiul Schengen. Oare asta chiar nu iti da de gandit? Tu crezi ca privatizarea Petrom s-a facut fara stirea lui Basescu sau ca flota Romaniei s-a vandut fara acordul lui ? Plata trebuia facuta in vre-un fel si cand nu ai bani dar ai resurse atunci trebuie sa dai din ele. Uitate acum in Grecia cum Germania mai in gluma mai in serios recomanda Greciei sa isi vanda din insule ca sa se poata redresa cat de cat. Hai sa nu mai aruncam vina pentru dezastru din tara pe Geoana, pe Iliescu, pe mineri, pe moguli, pe comunisti etc etc cum face Basescu. Vina acum pentru ce se intampla in tara este in mare masura a celor si a celui care conduce tara asta de aproape 6 ani. Vrei sa iti mai aduc aminte cine sunt baietii astia ? Vrei sa iti mai aduc aminte ce a anuntat premierul Basescu ieri catre natiunea romana ? Asta este rasplata catre cei care i-au votat. Atat poate el.

MASURI ANTICRIZA ANUNTATE IERI DE BASESCU !!

Pensiile vor fi reduse cu 15%
Fondul de salarii in sistemul bugetar va fi scazut cu 25% de la 1 iunie
Ajutorul de somaj va fi redus cu 15%
Salariul minim pe economie va fi de 600 ron