Single post: Totul despre pesti si acvarii

  1. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Well, ieri mi-a facut Cristina cadou un pestisor norocos (caras auriu) si cum am zis sa nu scap norocul... m-am procopsit cu un acvariu "de inceput" echipat cu toate cele. Azi pestisorul norocos si-a gasit si o pereche... insa inca nu i-am mutat in noul acvariu. Astept de jumatate de zi sa ajunga temperatura la 24-25 grade ca sa-i pot muta.

    Intre timp, vroiam sa va intreb daca stiti de ce Dzeu e plin acvariul de "bule" (see the attached picture). Am folosit apa de la chiuveta, in care am adaugat TetraAqua (Aquasafe) pentru pregatirea apei... Cineva mi-a spus ca ar fi de la pietricele/nisip si ca dureaza cateva zile sa scapi de bulele respective si ca nu ar fi nici o problema, dar am zis sa va intreb, poate am facut ceva gresit (sunt ferm convins ca are legatura cu ceea ce se numeste ciclarea apei).

    So, ce ziceti... e vre-un risc, sau pot sa-i mut in noua casa fara nici-o grija ? Scuzati deranjul de casa noua... n-am apucat sa iau prea multe plante/pietre/etc...

    Update... gata, i-am mutat. Au mai disparut si din bulele respective... iar pestisorii au inceput sa "exploreze". Nu inteleg insa de ce stau prea mult in partea de jos a acvariului si de ce au tendinta de a merge foarte mul cu spatele (aproape ca si cand pompa ar fi prea puternica si i-ar "trage"). De-abia astept azi sa le mai cumpar niste parteneri de acvariu.

    Also, vad ca temperatura a inceput sa urce mai sus de 25 grade, desi incalzitorul e oprit. Sunt 27 grade in camera... Shall i be worried ? Ah, sa mai pun si niste poze

    Din pacate, am probleme mari cu deciclarea apei (sau mai bine zis cu ciclarea sa)... Mai am de invatat se pare, dar nu ma las eu asa usor! Cred ca e timpul sa pun burta pe carte...
    Attached Images Attached Images img_1141.jpg img_1164.jpg img_1172.jpg img_1184.jpg img_1190.jpg 1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg