Da, guvernul isi asuma reforma si trebuie sa vina cu ideile, deasemenea trebuie sa le puna si in aplicare. Dar o parte considerabila din proiectele si legile care le sustin trebuie sa treaca prin parlament pentru a fii puse in miscare. Dar uitam noi de ceva aici in discutie , cine are majoritatea guvernamentala oare ? PD-L+UDMR. Si nici Geoana (care este presedintele senatului) nu este nici pe departe un sfant, nu sa prezentat la senat de cand sa votat reducerea numarului de parlamentari... Dar in fine am ajuns unde suntem acuma nu numa din cauza guvernului actual (la care sa infundat supapa cu care sugeau poporul, ca numai este de unde sa se fure, au supt cam tot ce au putut) ci si din cauza tuturor de dinaintea lor care au trait de pe munca noastra fara sa se gandeasca macar umpic la poporul acesta.... Oricum si cu Geona tot aici eram ca doar se batea in piept ca ar trebui sa urmam modelul grecesc (Nota: nu absolv guvernul actual am folosit exemplu acesta numa pentru a arata ca toti sunt la fel de rai, nu incearca unul sa se gandeasca, sa vina cu idei proprii, cu adevarate solutii pentru a se iesi din criza sau pentru a se crea o reforma, iau o schema ba de la o tara ba de la alta si se bat in piept: "acesta este modelul care ar trebui sa-l urmam" inclusiv boc care stiti ce model a zis ca ar fii bun ? cel chinez...).

Iar ca sa iti raspund si la a doua intrebare (o mica teorie a mea fie buna fie rea ) pana nu atingem "fundul prapastiei" nu avem nici o sansa, cand am ajuns acolo, atunci sunt cam 75-80% sigur ca se va schimba in bine, (teorie valabila pentru intreaga lume totusi nu doar romania). Asta doar daca grupul bilderberg nu este mai mult decat un "mit al conspiratiei".

PS: mai tineti minte asta:



lol