Quote Originally Posted by nops66 View Post
Nu pot sa spun cum se traia pe atunci pentru ca nu am trait in acele timpuri, dar din auzite oamenii aveau drepturi, cei drept mai putine la numar, dar in schimb stiau sa'si respecte si obligatiile.
Comandante, NU aveai nici un drept atunci, dar nici un drept, pentru ca era un sistem ordinar totalitar. Iti era frica sa vorbesti si cu prietenul tau cel mai bun sau cu nevasta despre "drepturile" si nemultumirile tale. Multumeste-i lui D-zeu intr-un fel ca nu ai trait vremurile acelea. Aveai numai obligatii impuse de catre regimul comunist, Nu vreau sa imi aduc aminte si cred ca parintii tai iti pot descrie acele vremuri. Cat despre chestia cu respectul obligatiilor, nu mai aveai notiunea de respect fata de stat si obligatii, pentru ca erai constrans sa faci asta de catre militie si securitate, de catre secretarul de partid si pastele masii care mai erau atunci. Faceai totul din constarngere si nu din convingere. Era un sistem ticalosit si asta de acum incepe sa semene perfect cu ala din acele vremuri in care statul era cel mai mare dusman al tau.

PS. Era teroare atunci, dar din pacate oamenii uita !!!