Vezi tu nightprowler... la 16 ani nu prea ai cum sa-i fi apucat cu adevarat. Nici eu la 32 nu pot spune ca m-am bucurat pe deplin de generatia "de aur". Sunt mai speciali pentru ca au reusit pur si simplu sa tina poporul asta in viata. L-au salvat de la nebunia impusa de cenzura comunista, de restrictii si limite tampite... Poate pot parea vorbe mari, dar doar cei care au trait acele vremuri stiu cum se vindeau bilete "pe sub mana" la teatru, cum se anulau filme si spectacole pe motiv ca a mai fost arestat unul din actori...

Sunt generatia aceea (si nu ma refer aici numai la romani) unde nu conta decat talentul si munca. Nu prea mergea cu "aici retusam pe calculator" sau "nu-i nimic mai tragem 40 de duble, avem spatiu nelimitat". Trebuia sa le iasa totul ok, cu bani putini, de multe ori neprimind nimic in schimbul muncii depuse. Ma uit si acum cu nostalgie cum pe vremea aceea reuseau sa faca filme istorice de o dimensiune de neimaginat in ziua de azi. Ma uit cu tristete cum luam premii pt. filme facute cu 2-3 puscariasi, in timp ce altii nu au primit altceva decat respectul si admiratia noastra.

Prin urmare, eu zic sa-i respectam in continuare pentru ce au reusit... Oricum sunt sigur ca au plecat intr-o lume mai buna... in ziua de azi statul roman nu mai da 2 bani pe ei. Macar noi sa nu facem asta...