absolut superb, divin. HD-res(cu AA) + smooth 30fps si cred ca nimeni nu isi va mai aduce aminte ca jocul asta a fost facut pentru batranelul ps2.

apropo de HD. n-am apucat sa joc gow collection, si sunt curios de o kestie: cum s-a realizat marirea rezolutiei texturilor? prin scalarea celor originale din jocul ps2 la HD sau prin importarea lor direct la rezolutii superioare?

in alta ordine de idei, reeditarea in HD pe ps3 a duo-ului ico-sotc reprezinta o demonstratie de maxim respect pentru developeri, (team ico daca nu ma insel) si al lor sef fumito ueda, care au realizat niste opere de arta in gaming. Din pacate astfel de jocuri nu sunt incurajate absolut deloc. cele doua cred ca abia au reusit sa stranga cateva milioane impreuna (din 2001/2005 cand au fost lansate) in timp ce jocuri precum nfs sau modern warfare se apropie de zeci de milioane de vanzari in 1-2 ani.

Nu zic ca trebuia sa fie invers, sper doar ca aceste jocuri de calitate sa genereze suficiente vanzari/profit incat sa continue sa apara.

pe langa re-release-ul celor doua abia astept si the last guardian