Single post: Religii, ateism, argumente si contra-argumente

  1. #1 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar

    Religii, ateism, argumente si contra-argumente

    Ma tot gandeam de ceva vreme sa fac un thread pe tema religiilor si a ateismului. Sunt curios despre valorile religioase ale unui simplu om (modern, care utilizeaza tehnologie si traieste in asezari urbane) care intra pe internet.

    Intrebarea este: Credeti in divinitate sau sunteti adeptii teoriei conform careia nu exista divinitate si religiile sunt doar o metoda de manipulare ? Cu argumente pentru ambele variante de raspuns.

    Voi incepe eu, daca tot am creat threadul. Eu ma consider ateu, inca de vre-o 4 ani aveam indoieli in privinta asa zisei divinitati, nu puteam sa inteleg de ce toti batranii mergeau in fiecare duminica la biserica sa auda niste povesti despre un personaj numit Dumnezeu care veghea asupra lor. Eram trecut de perioada in care credeam in Mos Craciun si cand am descoperit povestirile religioase asteptam din clipa in clipa sa le spuna cineva acelor oameni ca nu exista Dumnezeu exact cum afla copiii ca Mos Craciun, Iepurasul de Paste si alte personaje sunt doar rezultatele imaginatiei unor persoane.

    Timp de 2 ani am tot cautat raspunsuri, nu intelegeam cum reuseste cineva sa ne fie stapan, cand eu stiam ca omul este fiinta suprema pe pamant. De asemenea incercam sa imi dau seama cum ar putea Dumnezeu, stapanul ecosistemului in care traim, sa ne lase sa ne omoram in razboaie, sa distrugem alte specii de animale, sa lase oameni pur si simplu sa moara de foame sau din diferite motive. Daca tu ai avea un acvariu cu pesti, i-ai lasa sa moara de foame, sa se raneasca intre ei ? Eu cred ca nu si din moment ce omul a fost facut dupa chipul si asemanarea acestui Dumnezeu ar trebui ca si el sa aiba aceleasi sentimente fata de noi cum avem noi fata de animalele care le ingrijim.

    De ceva vreme insa am inceput sa gandesc mai clar, sa caut raspunsuri si dupa aceea intrebarile la care raspund. Asa am descoperit niste argumente care ar trebui sa faca orice "credincios" sa stea putin pe ganduri, sa realizeze ca totul este o manipulare, o ingradire a libertatii omului si sa isi traiasca viata.
    Voi incepe sa enumar cateva erori ale argumentelor crestine:

    -Cu toate ca Invierea lui Iisus este de importanta cruciala (I Corinteni 15:14), cele sase relatari ale ei (Matei 28, Marcu 16, Luca 24, Ioan 20-21, Fapte 1:3-12, I Corinteni 15:3-8) difera (la mormant este ba un inger, ba doi, ba nici unul; Iisus ba se arata femeilor pe cale, ba nu se arata etc.). Pai daca zeul n-a reusit sa insufle coerent un episod de o asemenea importanta, tuturor autorilor, ce mai putem deduce ? ...

    -Dumnezeu, Stapanul Absolut, cere permisiunea unui om, creatura a sa, inainte sa actioneze. Si, culmea, bine face, pentru ca, din nou din cauza slabei Sale memorii, era sa distruga poporul lui Israel, uitand ca facuse un legamant cu inaintasii (Avraam, Isaac, Iacov) ca le va inmulti urmasii foarte mult. (Iesirea 32:9-14)

    - Oricine a scris Facerea nu avea cunostinte de astronomie. Nestiind cum stau lucrurile cu corpurile ceresti, autorul cartii vedea Soarele, Luna si stelele ca pe niste luminatori (n-avea idee ca Luna nu emite lumina) dispersati bidimensional pe "taria cerului", servind doar pentru a lumina pamantul. Astazi stim ca Soarele este tot o stea si ca Luna nu este nici pe departe un luminator. Mai stim si ca stelele nu au fost facute sa lumineze pamantul, de vreme ce miliarde peste miliarde dintre ele nici nu sunt vizibile de pe pamant. (Facerea 1:16-18)

    -Tot Facerea in versetul 30 din cap. 1 ne spune: "Iar tuturor fiarelor pamantului si tuturor pasarilor cerului si tuturor vietatilor ce se misca pe pamant, care au in ele suflare de viata, le dau toata iarba verde spre hranaa. Si a fost asa." Iar noi stim foarte bine ca exista animale care au o dieta exclusiv carnivora.

    - De ce un zeu bun si iubitor ar face oamenii sa creada minciuni si apoi i-ar condamna ? Mai mult, de ce a mai dat Dumnezeu oamenilor liberul arbitru, daca oricum n-avea de gand sa accepte decat unele decizii ale lor ? (O varianta simplificata ar fi "Alege ce vrei, A sau B, dar daca alegi B, te omor !") (II Tesaloniceni 2:11-12)

    -Daca zeul l-a creat pe Adam nestiutor despre bine si rau, cum poate fi dreapta pedeapsa pentru incalcarea poruncii de a nu manca din pomul respectiv ? Cand a mancat, Adam nu cunostea inca binele si raul, deci n-avea de unde sa stie ca este rau sa incalci o porunca a zeului. Orice tribunal absolva de vina un inculpat daca se dovedeste ca, in momentul incalcarii legii, el nu distingea binele de rau.

    -William Paley spunea ca te poti plimba prin padure si vei observa o piatra. Poti concluziona ca piatra exista acolo de la inceputul timpului dar nu acelasi lucru il poti spune si despre un ceas care e un mecanism complex creat de o minte inteligenta si complexa (omul), iar omul, asemenea ceasului trebuie sa fi fost creat de cineva.
    Problema este urmatoare:
    1. Toate lucrurile complexe descoperite au un creator inteligent (omul)
    2. Deci si omul are un creator.
    Bazandu-ne pe aceste argumente concluzionam ca orice fiinta sau obiect inteligent si complex are un creator, de unde rezulta ca si Dumnezeu are un creator. Daca aceasta concluzie este negata este negat intregul argument expus de William Paley

    De asemenea, este usor de inteles faptul ca biserica raspunde la orice intrebare a carui raspuns ne este inca necunoscut cu urmatoarele cuvinte: "Dumnezeu a creat acest xyz". Dupa cum relateaza si cartile de istorie, Galileo Galilei a fost judecat de biserica deoarece a afirmat ca pamantul nu e plat si el se invarte in jurul soarelui, nu soarele in jurul sau, afirmatie care a revoltat intreaga comunitate religioasa a vremii deoarece in biblie scrie ca la sfarsitul lumii 4 ingeri se vor pozitiona in fiecare colt al pamantului si alte afirmatii din care se poate deduce ca pamantul e plat.
    Sa nu uitam de teoria fulgerului/tunetului care se credeau a fi manifestari a divinitatii cand este suparata de populatie, afirmatie de asemenea gresita si la care s-a gasit raspunsul prin stiinta. E doar o chestiune de timp pana vom afla aproape toate misterele lumii.

    Inchei aici, deoarece am scris un bloc urias de text si probabil v-ati plictisit deja. Astept opiniile voastre in legatura cu acest subiect. Eu acum sunt foarte sigur ca ceea ce cred este adevarat, religiile de orice tip fiind doar o metoda de manipulare in masa.
    Attached Images Attached Images religion.jpg