@geoker, man ai exprimat foarte frumos o idee, dar pe viitor incearca sa aranjezi textul in paragrafe

@Uziwood, felicitari pt thread dar multe chestii le'ai postat in necunostinta de cauza.

"Daca zeul l-a creat pe Adam nestiutor despre bine si rau, cum poate fi dreapta pedeapsa pentru �ncalcarea poruncii de a nu m�nca din pomul respectiv ?"

Cand Dumnezeu l'a creat pe Adam, ulterior si pe Eva, acesta i'a inzestrat doar cu cunostintele despre bine si de aceea au fost ademeniti de sarpe sa guste din fructul oprit, pt a cunoaste si rau. Drept urmare a gustarii din fructul oprit Adam si Eva au inceput sa traiasca sentimente ca rusinea, teama etc.

"
De ce un zeu bun si iubitor ar face oamenii sa creada minciuni si apoi i-ar condamna ? Mai mult, de ce a mai dat Dumnezeu oamenilor liberul arbitru, daca oricum n-avea de g�nd sa accepte dec�t unele decizii ale lor ?"

Intr'adevar, toti avem dreptul de a alege, dar de fiecare data cand te confrunti cu luarea unei decizii intervine constiinta, aceasta constiinta fiind martor la judecata particulara(intervine si iti spune "fratica eu ti'am zis ca nu e bine ce faci, nu ai vrut sa ma asculti").

"
Galileo Galilei a fost judecat de biserica deoarece a afirmat ca pamantul nu e plat si el se invarte in jurul soarelui, nu soarele in jurul sau, afirmatie care a revoltat intreaga comunitate religioasa "

In Evul Mediu, orice era sustinut stiintific era considerat erezie de catre papalitate. De aici cred ca poti trage concluzia ca nu religia este o arma de manipulare in masa, ci din contra, biserica! Iisus a spus ca acolo unde va veti aduna si va veti ruga, acolo este casa mea, nu a spus ca biserica trebuie sa devina o institutie "religioasa" cu interese pe care probabil nu le vom afla niciodata.

"
in biblie scrie ca la sfarsitul lumii 4 ingeri se vor pozitiona in fiecare colt al pamantului si alte afirmatii din care se poate deduce ca pamantul e plat."

Cine ti'a spus asa ceva si'a batut joc de tine. In biblie sunt mentionate 7 semne prevestitoare ale sfarsitului lumii(apocalipsa, armaggedon, parusie) si niciunul nu mentioneaza nimic legat de 4 ingeri si cele 4 colturi ale lumii...
1. propovaduirea evengheliei la toate neamurile
2. aparitia proorocilor mincinosi
3. venirea antihristului
4. venirea profetilor Ilie si Enoh
5. cataclisme
6. convertirea evreilor la crestinism
7. aparitia pe cer a semnului crucii

Pt a afla cat sunteti de credinciosi, incercati sa va raspundeti singuri la intrebarea "ce reprezinta Dumnezeu pt mine?"