Cam asta era Romania pe vremuri, asta e Romania si acum:

�ntr-o dimineaţă, stăp�nitorul unei cetăţi fu trezit de nişte strigăte care se auzeau din piaţă: "Hai la mere! Mere dulci cum n-aţi mai gustat!". Ridic�ndu-se indispus din pat şi privind pe fereastră, văzu un t�rgoveţ ce vindea, �ntr-adevăr, mere, �nconjurat de o mulţime de muşterii. "Trebuie să fie tare bune merele alea", �şi spuse mai-marele cetăţii şi, făc�ndu-i-se poftă, �l chemă pe primul său sfetnic şi �i porunci: "Ia cinci galbeni şi mergi �n piaţă să cumperi mere de la t�rgoveţul acela". Primul sfetnic �l chemă pe paharnic şi �i spuse: "Uite patru galbeni, du-te şi cumpără mere". Paharnicul se adresă, la r�ndul său, stolnicului: "Poftim trei galbeni, de care să cumperi mere de la t�rgoveţul acela". Stolnicul �l chemă pe primul străjer �i dădu doi galbeni şi �l trimise �n piaţă. Acesta dădu un galben unui străjer din subordine, iar acela se duse la t�rgoveţ şi �i luă la rost: "Hei, ce tot strigi aşa? Ai tulburat somnul mai-marelui cetăţii, iar drept pedeapsă mi-a poruncit să-ţi confisc căruţa asta cu mere". Zis şi făcut. �ntors la şeful său, străjerul se lăudă: "Am făcut un t�rg nemaipomenit. Cu un galben am cumpărat o jumătate din căruţa cu mere a tărgoveţului". Primul străjer merse la stolnic: "M-am t�rguit şi, cu cei doi galbeni pe care mi i-ai dat am reuşit să cumpăr un sac cu mere!". Stolnicul - repede la paharnic: "Cu trei galbeni am luat o tolbă �ntreagă cu mere". Paharnicul dosi jumătate din cantitate şi apoi merse la primul sfetnic: "Iată, cei patru galbeni mi-au ajuns doar pentru o jumătate de tolbă cu mere". Iar primul sfetnic se �nfăţişă dinaintea stăp�nitorului cetăţii şi glăsui: "Măria ta, iată, am �ndeplinit porunca. Numai că de acei cinci galbeni n-am reuşit să t�rguiesc dec�t cinci mere". Mai-marele cetăţii muşcă dintr-un măr şi cugetă: "Hmmm. Cinci mere pentru cinci galbeni. scump, foarte scump! Şi, cu toate astea, t�rgoveţul acela avea o mulţime de cumpărători. �nseamnă că lumea o duce bine, are bani. Ia să măresc eu birurile!"