Ce fel de tara este Romania, nici nu are rost sa mai discutam despre politicieni. Va spun sincer ca i-as lua pe toti, cu mici exceptii, si i-as pune la zid, si eu cu mana mea i-as executa.

De ce nu se face nimic ? Raspunsul nu este nesimtire, ci este un tupeu jegos si o lipsa de consideratie fata de cei care de fapt i-au ales.

Exemplu :



Eu vorbesc despre ce cunosc. Anul asta o sa am de dat un examen de rezidentiat si imi este pur si simplu groaza. Ca sa iesi rezident dupa 6 ani, cu salariu de 600 RON, cu garzi de 36 de ore de naiba stie cate ori pe saptamana, pare mai mult sado-masochism. Nu mai spun de responsabilitati, si riscul meseriei in sine. Remuneratie la acelasi nivel cu a unui vidanjor. Nu ma intelegeti gresit, nu am nimic cu aceasta meserie, dar totusi...

Dar de fapt asta este Romania, este tara manelistilor analfabeti, care se plimba cu fel de fel de masini gen nava spatiala. Este tara pitipoancelor fara pic de creier, ca aparent siliconul are un efect de liza cerebrala. Este tara in care daca vrei sa realizezi ceva prin daruire si munca esti luat de prost.

Evident, este tara in care toate valorile sunt rasturnate. Hai, sa nu mai discutam din astea si sa mergem repede acasa sa ne uitam la inima de tigan, sau state de romania, emisiuni din astea care promoveaza cultura si traditia. Din astea care creeaza valori copiilor, cu personaje demne de luat ca model.

Munca ? -Ce e aia ? Esti nebun la cap ?! In nici un caz !
Bun simt ? -Ia mai da-i in mamele lor de tampiti !
Politete ? -Buna gluma asta !
Educatie ? -Lasama ba, k ala ce sparge semintze in fatza la bloc are Mergedes, shi habar nare de artimetica si gramatiga.
Simt al responsabilitatii ? -Aiurea, niciodata !

Deja nici nu mai este de plans. Ce-i drept, nici nostim nu a fost niciodata, si nici nu cred ca va fi. Cred ca deja tot ce a mai ramas e doar sa inchizi ochii si sa crapi, sa te faci una cu pamantul si asa ai liniste si pace in tara asta. Dar nici asa, ca vin turmele cu gratare si manele peste mormantul tau si-ti strica linistea.

Plecati fratilor daca aveti ocazia, ca aici nici cu arme biologice nu se mai rezolva nimic.