Quote Originally Posted by MonkY View Post
Serios acum... am vreo 6 console "active", inclusiv PS2-ul, GameCube-ul, Xbox-ul (pe langa Wii, PS3, Xbox 360)... de ani de zile... Pe cuvant de onoare daca vreodata m-am gandit sa dau cu consola de pamant sau sa o misc atunci cand citeste un disk. Never scratched one... Pentru toate celelalte, exista Mastercard !
Tu ai grija de consolele tale. De aceea cred ca nu ai avut probleme de genul.

Sunt unii insa carora nu le pasa de acest aspect, isi lasa consolele pe jos, unde sunt predispuse la "lovituri" accidentale si alte traume. Eu stiu un astfel de caz, in care o consola PS3 fat a unui prieten statea pe jos (si pe covor), PLINA, dar plina de praf si chiar ma miram. L-am intrebat cum de nu se sinchiseste macar sa o stearga cand vin musafiri la el. Raspunsul a fost, ca nu il intereseaza. Adica macar putin ar trebui sa-ti pese totusi de banul pe care l-ai dat si sa incerci sa ai grija de investitie.

Probabil pentru cei ce fac asa ar trebui sa fie vreun mecanism de protectie a discului.

Adevarat ca se mai poate intampla sa vina nepotul de 7 ani in vizita la tine si sa se lege de consola ce ruleaza si e pusa in pozitie verticala. In astfel de cazuri, care se intampla din pacate, ar fi de inteles din nou necesitatea acestor feluri de sisteme...

Asta e singurul motiv pentru care as fi de acord cu backup-urile. Una e sa-ti pierzi discul pe care ai dat 200 RON si alta e sa pierzi un verbatim. Repet insa, doar in scopul acesta, si anume al backup-ului, asta automat inseamna sa ai jocul original. Din pacate insa stiu ca este foarte dificila aceasta discutie si ca liniile sunt foarte fine, foarte fragile, si foarte usor de trecut peste ele.