Tocmai asta e problema. De ce sa reduca taxele ? De ce sa faca investitii pe termen lung, ca de exemplu in agricultura ?

De ce ? Pentru ca rezultatele se vor vedea la urmatoarea guvernare, si nu le vor fi atribuite lor. Simplu.

Ei vor ceva cu efect imediat, si anume sa creasca taxele si impozitele si sa reduca cheltuielile cu salariatii/pensionarii.

Refuz sa cred ca nu realizeaza ca taxe mai mari = evaziune fiscala. Trebuie sa fi cu sindrom Down sau cu ceva sechele psihice sa nu iti dai seama de asa ceva. De aici cred ca intentia lor este sabotajul. Refuz sa cred ca suntem condusi de niste cretini, mai bine cred ca au rele intentii.

Cum sa zbori banii pe fereastra pe laptopuri, masini, OPULENTA pentru parlamentari si sa nu investesti in agricultura ? De fapt singurul lucru care ne-ar putea salva.

Romania are 12% din suprafata totala agricola arabila a EUROPEI (1). Ce facem noi ? Lasam totul prada desertificarii si ne certam pe la talk show-uri. Va spun sincer, din opinia mea, ar fi singurul lucru care mai poate produce venituri pentru acest neam.

Prea multi deja fac ASE-urile, drepturile, politehnici si chiar si medicini. De aceea scade calitatea invatamantului in Romania, pentru ca se fac sa fie. Se platesc examenele, se iau pe pile, si altele, iar cand iesi absolvent, tot ce ai castigat este o foaie de hartie pe care o vei pune in rama. Bun, si acum ?

Prea putini se mai orienteaza acum spre o meserie care de fapt produce. Si in fond, ce sa faci cu o tara plina de economisti, avocati, etc ? Ce-i drept, la noi, cand cineva te face taran, e o insulta. De ce sa ma fac de profesie agricultor, si prin asociatie, taran ?

Normal ca intram in colaps economic, pentru ca in afara de paduri si alte bogatii naturale care deja sunt ale altora NU MAI AVEM NIMIC. Urmeaza sa vindem si cheresteaua la preturi de zero celor de afara si gata. Intram in colaps economic pentru ca romanului de azi ii este sila de munca -> Vedeti cluburile pline in fiecare seara de studentii de mai sus, vedeti idolatrizarea manelistilor, fotbalistilor, starurilor de telenovele samd.

Ne meritam soarta, pentru ca in mare, suntem un popor bolnav. Am crezut ca democratia inseamna libertati nemarginite, bani ce curg spre tine doar ca stai, faci o facultate si habar nu ai ce ai facut, dar iti gasesti loc de munca bun unde freci menta si doar strangi. Cand de fapt, tot ce am facut este sa ignoram faptul ca e nevoie de sacrificiu personal si sa trecem peste tendinta de procrastinare caracteristica romanului get beget.

Revenind la politicieni, Doamne iarta-ma ca nu sunt normali oamenii astia ce ne conduc. Sunt absoluti depasiti de situatie, si ce e mai tragic este ca tin cu dintii de posturile si functiile ce le umplu buzunarele. In tot acest timp inundatiile ne bat la usa, pensionarii mor de foame si ca nu au bani sa-si ia beta-blocantele, educatia, s-asa cu un picior in groapa, o ia la vale, intretinerea la iarna o sa ne faca sa plangem, etc. Lucruri din astea de bine se intampla.

Voua nu vi s-ar parea normal, macar acum, in perioada maro (a se citi de cac*t) macar sa isi puna la o parte agendele personale si sa incerce cateva solutii sustenabile si care vor produce si pe viitor ? Mie da, dar de fapt ce mai e normal in tara asta ?!

Bun, ai ramas fara optiuni. Hai sa zicem, esti retardat mental si nu mai stii ce sa faci, ai nevoie mare de TVA crescut. Pai mai tampitule care ne conduci, cresti TVA-ul si la alimentele de baza ? Tu ai impresia ca esti unde ?

Cum sa fie taxarea pe valoare adaugata egala intre paine/faina/hartie de sters la c*r cu caviarul/calamar/haine de piele etc... Asta este clar intentie la genocid. Bun, nu reduc pensiile, vai ce am castigat. Imi iau pastilele, dar nu raman bani de mancare. Unde ne aflam noi de fapt ?

Un TVA mai mare cu 5% NU va insemna o crestere a preturilor cu 5%. Nu va amagiti cu asta. Ganditi-va ca trebuie incluse fiecare ingredient/component/transport/etc in calcul.

Raman tot la solutia mea, o eventuala incercare cu arme biologice ar putea salva patria. Si nici asa nu cred ca se ajunge undeva.
Va spun sincer si cu mare tristete, eu unul nu cred ca mai exista rezolvare pentru ce ne aflam. Cel putin una sa poata fi implementata in timpul vietii noastre. Romanul este roman, si tot roman va fi pana la moarte.

De fapt da, avem nevoie de nemti, elvetieni, austrieci etc sa ne conduca. Orice, numai NU romani.

Nu putem sa le dam lor tara cu imprumut cativa ani ? Poate invatam si noi cum se face, cumva cumva.