Hai sa va zic si parerile mele despre festival:

Organizare: buna, eu nu am simtit-o decat la inceput cand am intrat pentru ca dupa ce ma puneam la gard nu ma mai miscam de acolo, dar a fost bere si mancare la discretie.

Locatia OK, dar se putea face curat pe jos totusi.

Si acum concertele:

Ziua 1: Orphaned Land m-au amuzat cu stilul vestimentar ("Jesus, welcome to Bucharest!")
Paradise Lost sunt o trupa buna, desi nu am ascultat genul pana acum mi-au placut, doar ca au avut sunet foarte prost.
Volbeat mi se pare o combinatie foarte nasoala de genuri si au cantat prea mult.
Manowar au fost foarte slabi fata de 2009, au stat 10 minute sa vorbeasca si sa isi rupa corzile de pe bas in conditiile in care au avut o ora de cantat, doar 9 melodii pentru Bucuresti din pacate.
Accept, singura trupa care a meritat vazuta in prima zi, un show old school pe cinste, inceput cu Metal Hearth si terminat cu Balls to the Wall, ziua s-a terminat cu bine pana la urma, desi au fost putini spectatori si la Volbeat si Manowar a plouat.

Ziua 2: Vita de Vie nici nu conteaza.
Anthrax, super tare. Mi-a placut ca au cantat Heaven & Hell, setlistul a fost OK.
Megadeth au avut un concert bun. Chris Broderick a fost cel mai bun chitarist de la festival dupa mine.
Slayer au rupt tot. Thrash Metal dus la extrem, multe clasice cantate.
Metallica au avut un show perfect. Eu nu am observat cand a zis Budapest, probabil ca eram in extaz. Deja stiam fiecare cuvant pe care o sa il spuna James, in mare cam acelasi concert ca in 2008.

Ziua 3: Luna Amara au avut probleme tehnice cu chitara.
Anathema au avut si ei mici probleme, nu imi place muzica pe care o canta.
Stone Sour au fost super tari, in caz ca nu stiti vocalul si chitaristul de la Slipkot sunt si in Stone Sour.
Alice in Chains ii asteptam de mult timp si nu m-au dezamagit, o trupa foarte buna, care inca nu a apus.
Rammstein, no comment. Cel mai tare show pe care l-a vazut Romania si pe care l-am vazut eu pana acum. Nu se compara nici cu AC/DC nici cu Rolling Stones (daca isi mai aminteste cineva de concertul ala) pentru ca a fost mult peste asteptarile mele.

Sper sa se faca si la anul, cu mai multe trupe si poate si cu Mastodon, care au fost anulati din pacate anul asta.