Quote Originally Posted by nops66 View Post
@Atrium, frumoase cuvinte ai scris tu acolo dar...la faza cu agricultura am impresia ca nici tu nu prea ai crezut ce ai scris acolo. Nu o lua in nume de rau, hai sa iti dau un exemplu.

Sa presupunem ca intr'o dimineata cetateanul X se trezeste cu un puternic spirit patriotic si se intreaba: "Ce sa fac bun eu pt tara asta? Gata! Stiu! Voi incepe facultatea de agronomie(mai exista oare?)." Termina acea facultate si dupa 4 ani de tocit coate pe bancile scolii realizeaza ca domeniul in care vrea sa activeze e mort de 20 de ani, cum anume sa isi castige traiul acel om? Nu e neaparat asocierea cu taran...dar ma rog, la fudulia din capul romanilor intervine asocierea dintre agricultura si taran.
Pai tocmai. Nu imi vine sa cred ca agricultura este asa cum este, cand avem atata potential. Asta este problema. Chiar nu o iau in nume de rau, sunt exact de aceeasi parere ca si tine.

Cu o mica adaugare. Daca s-ar investi puternic in agricultura, iti spun eu cu mana pe inima ca cel care ar lucra pamantul nu ar muri de foame. Chiar din contra. In conditiile astea, in care piata e suprasaturata de someri cu facultate, nu crezi ca o parte dintre ei s-ar indrepta catre "stiinte agronomice", adica agricultura ? Si cu simt patriotic eventual, dar indrumati in mare parte de perspectiva unor castiguri frumoase.

Si in plus, sa stii ca taranul este in principal cel care munceste pamantul, cel care termina agronomia mai putin...

Si in fond, de ce ar fi o rusine sa faci o meserie ? Oricare ar fi ea ? Te simti mai bine cu o bucata de hartie in dosar si somer decat te-ai simti muncind la ceva ce are potential foarte mare ?

Nu mai spun acum ce bine ar fi sa avem agricultura dezvoltata si sa exportam, la un Euro de 4.3-4.4 RON. Asta este un lucru pozitiv al cursului mare in Euro, castigurile in plus din exporturi. Doar ca nu exportam mai nimic. De fapt, dam masini Dacia in afara, e si aia ceva. Dar cat din castig se duce la Renault ?


Problema noastra este ca toleram mediocritatea. Cum am mai spus, nu oricine ar trebui sa termine facultatile, admiterea in veci nu ar trebui sa fie pe baza de dosar, si studentul ar trebui sustinut pe perioada studiilor, nu sa fie obligat sa munceasca.
Sa nu-mi spuneti voi mie, ca daca vrei sa faci scoala si sa ramai cu ceva concret, poti sa muncesti in timpul facultatii. Daca-mi spuneti ca da, ma iertati dar nu pot sa cred asa ceva. Puteti sa-mi sariti in cap, puteti sa ma injurati, imi cer scuze daca v-am ofensat, dar este purul adevar. Nu se pot face aceste lucruri de-o data. Una este studiul si alta este munca. Da, ca muncesti in timpul verii e alta problema. Dar ma rog, iesim din discutie...

Revenind, sa nu crezi ca eu asociez termenul de taran cu ceva rau ! Chiar am spus, ca romanul duce acest termen undeva jos, laolalta cu alte denigrari, uitand insa, ca mult timp au trait de fapt pe spatele muncitorului asa zis de jos care de fapt producea ceva si intretinea economia. Acum insa, cum nimic nu mai functioneaza in tara asta taranul produce pentru el insusi, pentru familia sa, si eventual sa vanda putin la piata ca sa-si cumpere cele necesare traiului zilnic.
Normal, ca pana la urma banii din privatizari si din vanzarea resurselor naturale se vor consuma, si cum alti bani nu vin din urma, ca nu au de unde, ne adancim in rahat.

Astazi sunt un pic mai optimist, nu stiu de ce. Cred totusi ca exista metode prin care vom putea reveni. Insa, daca nu ne trezim noi ca popor si incetam sa votam idioti, care la 20 de ani de la revolutie inca mai vorbesc despre comunism (si noi punem botul) vom ramane in acelasi loc pentru totdeauna. Jos Comunismul !!!