Single post: Ce ar insemna disparitia jocurilor retail?

  1. #1 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar

    Ce ar insemna disparitia jocurilor retail?

    Multe site-uri specializate au abordat aceasta problema din mai multe perspective, acum si eu voi incerca sa fac acest lucru din punctul de vedere al gamerului roman. Dupa cum bine stiti jocurile se indreapta cu pasi usori dar siguri catre distributia digitala, acest lucru fiind dovedit de multitudinea de jocuri ce sunt disponibile doar online. Pe parcursul acestui articol voi analiza mai multe aspecte puse sub forma unor intrebari. Tin sa va amintesc ca randurile de mai jos "ilustreaza" opinia mea personala despre aceasta "problema" si sunt foarte curios sa aflu si parerile voastre.

    Q: Distributia digitala a acestora ar fi rea?
    A: Parerea mea: da !
    • De ce?
    Odata cu realizarea acestui lucru, termenul de colectionar isi va schimba intelesul. Din cate am observat, oamenilor tinde sa le placa mult mai mult colectiile "palpabile" / vizibile cu care se pot mandri si le pot admira. Pe cand distributia digitala ar "stinge" aceasta placere a multora, inlocuind multitudinea de rafturi pline cu o lista de jocuri pe consola / pc-ul respectivului. Personal, nu vad placerea de a te holba la o lista - care teoretic in "real-life" nici nu exista.

    Acum sa analizam aceasta problema (daca o putem numi asa) altfel: desi in Romania avem una dintre cele mai bune conexiuni la internet din lume, pentru unii ar fi un impediment sa lase la downloadat cateva ore bune un joc inainte de a-l putea incerca. Also, unde va trebui sa ajunga tehnologia hardware ? Aici ma refer la HDD, care nu va putea permite "colectionarilor digitali" sa aiba exact tot ce isi doresc pe consola. Sa facem un simplu calcul, pentru cineva cu 100 jocuri pe BluRay-uri (nu ne uitam la cei care au sute deja) oare care va fi solutia ? Pentru ca nu vad nici macar un colectionar "digital" ca va sterge tot timpul jocurile mai vechi.
    • Avantaje sau dezavantaje?
    Pe langa cele de mai sus, care pe mine personal m-au lasat rece, fiecare lucru trebuie sa aiba avantajele si dezavantajele lui. Nu pot afirma despre un lucru, o evolutie in cazul de fata, care sa aiba numai lucruri bune sau rele. Un prim avantaj al distributiei digitale este faptul ca ajuta la economisirea spatiului oferit de apartamentul / casa in care stati, desi multi prefera 30 de jocuri in locul unei masini de spalat. Un alt avantaj ar fi eliminarea sansei de a strica DVD-ul cumparat sau al carcasei, bineinteles, putem strica platforma pe care jucam cu aceasi usurinta. Pirateria ar putea fi stopata intr-un fel, desi ma indoiesc ca nu se vor gasi tot felul de metode de a pacali si piata SH ar muri... de ce ? Pentru ca jocurile, dupa cum banuiesc, vor fi "bounded" pe Gamertag / PSN ID si practic ar fi mult prea costisitor sa vinzi hard-ul cu totul si sa cumperi mereu altul.
    • Preturi mai bune?
    Acest lucru nu este exclus avand in vedere ca taxele de transport / de ambalare / DVD- Carcase etc. vor fi eliminate complet. Reprezinta un lucru bun pentru cei care nu isi permit sa isi cumpere toate jocurile pe care si le doresc... si de ce nu, poate rata de piraterie va scadea.
    • Ce rol vor mai avea magazinele de jocuri?
    Cel mai probabil este ca majoritatea magazinelor de jocuri mici vor incepe sa dispara usor, usor. Vor ramane cele mari, dar vor avea un "scop" aproape "simbolic" - probabil comercializarea de cd-key-uri / subscriptii la anumite servicii (gen Playstation Move, Xbox Live). Acest lucru va afecta chiar si economia, poate nu foarte mult, dar multi vor ramane fara serviciu si micii distribuitori de jocuri vor disparea.

    Prin aceste cuvinte am incercat sa va arat modul in care eu privesc viitorul ce ne asteapta legat de lumea jocurilor. Pana la urma, nu este vorba de bani, stoparea pirateriei etc. ci este vorba despre placerile pe care jocurile in forma lor actuala au oferit-o milioanelor de jucatori din toata lumea. Eu unul nu as vrea sa avem parte in viitor de o cafea online sau de cyber sex.

    Acum imi revine "dreptul" de a va intreba eu pe voi ceva: Credeti ca tehnologia va distruge in timp toate bucuriile ?
    Attached Images Attached Images download_everything.jpg