Fara sa starnesc flame si ... e doar parerea mea personala expusa in mod civilizat, genul meu preferat FPS-ul nu a adus pe console ceva care ar fi meritat sa bag in seama in defavoarea FPS-urilor in versiunea de PC.

Resistance 2 e un joc bun pe care eu nu il pot aprecia la adevarata valoare cu controlerul analog. Gears of War 2 este exceptia de la regula dar...

COD5, GTA IV si FarCry2 pe PC au o calitate vizuala mult peste versiunea de consola. Cel putin, COD5 pe PC aduce pe langa grafica sensibil mai buna, un gameply mult mai alert si mai frenetic decat in versiunea de consola. In GTA IV nivelul grafic si precizia controlului [in esenta intreaga experienta de gameplay] e cu mult peste versiunea de consola. Mie personal FPS-urile de calibru pe PC din acest an mi se par ... cu destul de mult peste versiunile de consola. Sa nu mai vorbim de cele cateva strategii in timp real iesite pe console care sunt cel mult o gluma proasta la adresa genului. Restul genurilor nu ma intereseasa personal.

Mult aclamatul MGS4. Un joc superb ca si story gameplay. Cu o grafica care face de rusine PS3-ul. Si de care grafica e jenat si mister Kojima. Sigur, fata de grafica oferita de alte FPS-uri pe PS3, MGS4 arata bine. Daca nu ai vazut altceva mai bun. Dar... rezolutia mica, lipsa totala de antialiasing, texturarea care lasa de dorit, shaderii de o calitate discutabila - nu au facut ptr mine din acest joc o optiune a genului FPS in anul 2008. Pe mine un joc nu ma poate arunca in lumea fantastica pe care o creaza daca jaginess-urile sunt mai pronuntate decat caracterul principal.

Metal Gear Solid 4: Kojima Disappointed With Metal Gear Solid 4

"Apparently the team overestimated what the PlayStation 3 was capable of."
Them and every gamer on the planet.
Si daca ma faceti pe mine snob si dus cu pluta, inseamna ca il faceti la fel si pe creatorul jocului, care are exact aceeasi parere despre joc sa si mine... si el l-a creat. Si, aceeasi parere o are de toate FPS-urile de pe console, numai ca ... nu sunt facute de el si nu isi pierde vremea sa isi exprime parerea in public... tocmai multumita unora care in loc sa ii citeasca vorbele, ii rastalmacesc intelesul.

Deci: Nota 5 - Sub orice critica. Trec pe PC .