Quote Originally Posted by gugukalimero View Post
Ontopic:
Pana in 2015 nu cred ca o sa vedem PS4 in casele oamenilor. Avand in vedere ca PS3 are abia 3 anisori si ca de abia a inceput sa isi arate potentialul (vezi Uncahrted 2) nu cred ca are rost sa ne facem griji ca am facut o investitie pe termen scurt.

Offtopic:
Cat despre GPU'ul PS3'ului fiind mai slab (marginal) decat cel al 360'ului, asta se stie deja de mult timp. Insa aici trebuie luate in considerare urmatoarele atuuri ale PS3'ului fata de 360 care ii dau un bosst considerabil de performanta:
- Blu-Ray: avand un spatiu de peste 5 ori mai mare decat un DVD-9, texturile pot fi stocate cu o compresie semnificativ mai mica decat daca ar trebui sa incapa pe un DVD-9 => GPU'ul scapa usor, nu trebuie sa se chinuie cu decompresia texturilor la fel de tare ca si GPU'ul 360'ului
- Cell Processsor: vine in ajutorul GPU'ului datorita SPEs

INSA: jocuri multiplatform percum GTA IV nu prea se folosesc de CELL / SPEs astfel ca nu au cum sa merga mai bine decat varianta 360 pentru care au fost dezvoltate initial si apoi portate pe PS3. Cand un joc insa e dezvoltat luand in considerare CELL / SPEs atunci iese ceva precum Uncharted 2.

Daca s-ar incerca acuma sa se porteze Uncharted 2 pe 360 ar iesi de la Naughty Dog un comenariu asemanator celor de la Rockstar.

Make love not console wars!
Da, dar majoritatea jocurilor sunt multiplatform, daca developeri nu o sa inceapa sa foloseasca acele SPEs jocurile o sa arate din ce in ce mai rau pe ps3 fata de x360. Momentan au reusit sa faca jocurile sa mearga bine pe ps3(chiar daca unele se vad mai rau decat pe x360), dar pana cat va tine? jocurile pe timp ce trec cer mai multe resurse si developeri o sa ajunga intr-un punct unde o sa vada ca acel singur procesor al ps3-ului nu va mai face fata, si va trebui sa se foloseasca de acele SPEs ca sa fie jocul 'flawless'.
Cred ca sony a dezvoltat o tehnologie prea 'dezvoltata', si prea mult costisitoare pentru cei care produc jocurile. Puterea procesorului cell abia a fost descoperita prin jocuri gen uncharted 2, dar restul jocurilor, nu o folosesc deloc; parerea mea e ca viitorul ps3 e cam vag, si nu cred ca va aparea vreo noua consola in curand, poate prin 2014.