djdanny: esti tinar inca, nu simti efectul. Si poate parintii tai au o mostenire genetica ireprosabila (si sper ca o vei prelua si tu). Lucru care nu se mai regaseste probabil in peste 90% dintre noi. Hai sa vorbim cate ceva si despre "trecut", pentru ca tot timpul ne raportam la cum se manca inainte, cand toti eram "sanatosi"...

In primul rand, gasesti tone de studii epidemiologice recente prin care vei observa ca incepand cu 1960 desi ne-am redus ratia calorica zilnica (in special grasimi) cu 25 pana la 35%, in mod paradoxal obezitatea a crescut cu 400% ! De-aici si concluzia ca nu caloriile ci cu totul altceva sta la bazele obezitatii.

In al doilea rand, transformarea alimentelor noastre zilnice prin intermediul procesarii si al productiei industriale a dus la o calitate a mancarii ce nu are nicio legatura cu "inainte de 1900". Sa luam un simplu exemplu: porumbul. Desi acesta e cultivat de mii de ani de catre americanii nativi, s-a dovedit foarte usor ca inainte de "descoperirea Americii" acesta (porumbul) era foarte bogat in fibre si avea un IG de 35 ! Dupa ce l-am trecut printr-o groaza de procese de selectie si hibridizare, porumbul a ajuns la o valoare aproape dubla, avand un IG de 65 !!! Mai mult, prin procesare (fulgi de porumb sau popcorn) acesta ajunge la un IG de 85 !!! Cred ca asta spune tot. De la un produs natural, bogat in vitamine, fibre, minerale... a ajuns un produs atate de afectat chimic incat cea mai mare parte a porumbului in ziua de azi o reprezinta amidonul. De-aici si IG-ul imens...