Atrium, cum am zis si la inceput... nu prea cred chestia cu indicele caloric. Si o sa vin cu 2 mici argumente:

1. Daca ar fi pur si simplu vorba de supply and demand, atunci toti cei care mananca mult si nu fac miscare ar fi grasi/obezi. Ceea ce nu se intampla. La fel, ma dau pe mine exemplu, care mananc mai putin decat Cris. Si cu toate astea, eu iau in greutate, ea nu. Diferenta dintre noi este ca eu mananc (mancam) fara sa ma uit la ce (pur si simplu mancam ce vroiam), pe cand ea se lua dupa dieta Montignac (care se bazeaza tot pe low I.G.).

2. Al doilea argument, care sa arate cat de imperfect este sa calculezi caloriile: Luam 200Kcal de cartofi si 200Kcal de linte. Asta inseamna ca luam 220g de cartofi si 180g de linte. Pentru un nutritionist care merge pe calorii, ambele vor avea acelasi efect, ba chiar se pot inlocui ! Nimic mai adevarat. Hai sa vedem cum e in realitate:

Cartoful contine in structura sa mult amidon, digerarea sa de catre enzimele digestive (hidrolizare) se face in proportie de 80%. Cu alte cuvinte, 80% din cele 200Kcal de amidon se transforma in glucoza, care trece din intestin direct in sange. Creste glicemia si se produce o cantitate mare de insulina. Astfel, putem spune ca 160Kcal (ca energie) sunt disponibile organismului (fata de cele 200Kcal initiale).

Luam acum Lintea. Desi avem tot 200Kcal de linte, datorita structurii sale, digerarea sa de catre enzimele digestive se face in proportie de 20%. Asta inseamna ca doar 20% din 200Kcal de amidon se transforma in glucoza si trece in sange. Glicemia creste foarte putin, iar insulina produsa este foarte scazuta, aproape nula. So, putem spune ca din cele 200Kcal organismul are doar 40Kcal disponibile ca energie.

In concluzie, calculul caloric facut initial nu are nicio legatura cu ceea ce a fost preluat ca energie de organism. Aveti mai sus exemplul clar. Ori eu nu am vazut pe nimeni care sa spuna "Mananca asta, are 200Kcal, dar de fapt... stii, o sa iti ajunga 160 in sange". E mult mai simplu cu tabelul Indicelui Glicemic. Acolo vedeti clar: cartofi prajiti IG 95, linte IG 30. Adica de 3-4 ori mai mult. Easy as pie