Monky, ai dreptate. Mai multe elemente intra in discutie cand este vorba de calculat calorii. Printre care mai mentionez si eu unul important, si anume cantitatea de fibre si zaharuri complexe (gen celuloza) care NU se pot digera de catre tractul digestiv uman si care nu vor fi absorbite.

Da, ai dreptate, daca un anumit aliment ar avea 100 de calorii, asta nu inseamna ca ar si fi absorbite acele 100 de calorii pentru ca, asa cum ai zis si am zis si eu mai sus, intra in discutie si alti factori. Deci, chiar daca alimentul ala are atatea calorii, acestea sunt calculate in total, neluandu-se in seama partea nedigerabila a alimentului. Corect

Eu m-am referit strict la caloriile care intra in organism, si aici ai dreptate. Nu se poate astfel calcula cat la suta din caloriile alimentului vor ajunge sau nu in circulatie. De aceea este asa cum spui tu mai sus, exemplu cu lintea.

Deci discutia mea a fost pur teoretica si nu se aplica aici

Recunosc totusi ca nu m-am interesat niciodata in legatura cu abordarea asta in functie de indicele glicemic. Am sa ma documentez insa .

La prima afirmatie, din nou spun, asa cum ai zis si tu. Depinde de la organism la organism. Unii au un metabolism mai activ altii nu. Este vorba de mostenirea genetica. In plus automat ca tu, daca mancai neregulat si ea manca dupa o dieta (cu formarea unei discipline alimentare), tu vei avea rezultate mai dezamagitoare. De fapt din experienta mea iti spun ca asta cam este secretul in orice dieta, disciplina.

Si in final, totul se rezuma de fapt la a consuma mai multe calorii decat introduci in corp. Asa se masoara "arderea" unui gram de glucoza, proteina, lipid. Prin calorie. Chiar daca pare o tampenie si poate fi cuantificata greu aceasta ardere (cum am dedus mai sus) , principiul fundamental este acelasi la fiecare dieta. Inca o data, eu unul sunt foarte curios ce rezultate vei avea, si iti doresc mult noroc. Daca va functiona cum trebuie probabil ca iti voi urma pasii lol

P.S. Post-ul cu numarul 700