Daca esti adeptul tabelelor si statisticilor vezi ca e o aplicatie pe iPhone se numeste Weightbot. Ii pui la inceput de tot un target (ce greutate ai, la cat vrei sa ajungi si cand) si saptamanal sau la 3 zile sau cum ti-e tie la indemana te cantaresti si bagi datele in program. Atat sa te cantaresti in conditii cat de cat asemanatoare, de ex o zi din saptamana (marti, miercuri sau joi) dimineata inainte de masa.

Personal m-a ajutat programul pentru ca am o viziune clara asupra programului (unde ma aflu, unde ma intrept, unde e ceva gresit etc). Dupa cum si tu ai vazut cati oameni atatea opinii. Eu zic sa te hotarasti asupra cuiva care iti inspira tie incredere si sa mergi pe mana lui (3 luni, 6 luni), fie el medic nutritionist, fie el antrenor de fitness. Atat sa ai grija pe mana cui te lasi. Eu asa am facut si sunt foarte multumit. M-am zbatut si singur dar parca e altceva cand sta cineva sa te intrebe cum te simti, cum merge cu mancarea, sa stea dupa tine la antrenament...

Si alta chestie pe care am mai observat-o: cu cat dai mai multa atentie subiectului cu atat o sa te macine mai mult si nu o sa poti sa te tii de nici o cura/dieta. Pune-ti in cap ca faci 6 luni intr-un fel (nu drastic bineinteles ca dupa intri in yoyo effect si faci mai mult rau) si vezi si tu ce iese. Oricum bafta, e un drum anevoios dar plin de satisfactii la final (daca exista final).