RaverX: e simplu, si explicat in primul post. E datorita variabilei RadioActivity. Se pierd/castiga puncte in functie de baza pe care o ai si activitatea pe forum. E o variabila care modifica punctajul fiecarui user. Daca azi ai 100% activitate azi, iar maine ai 90%, automat pierzi 10% din punctele tale... Variabila aceasta se modifica si in functie de userul cu cea mai mare activitate (in cazul nostru acum e RonanN1) si cea mai mica activitate (care e 0). O folosim pentru a vedea dinamica fiecarui user.... Daca o dezactivam, vom avea in topuri useri care n-au mai postat de 6 luni de zile, dar care aveau o baza mare de puncte.

Hope this helps

---------- Post added 30-08-2010 at 11:16 AM ----------

Tudoran: mai e o mica duda (cand se pierd extrem de multe puncte)... e atunci cand se face recalcularea manuala. Sa zicem ca mai adaug un award... trebuie sa dau sa recalculeze totul manual. Si am observat ca face treaba asta intai scazand toate punctele unui user, dupa care ia fiecare user in parte si calculeaza din nou (re-adaugand punctele). E vorba de sute de variabile pe care trebuie sa le ia in calcul... si presupun ca programatorul a ales calea "cea mai safe". Ca sa va faceti o idee, o re-calculare (pe dual Xeon) la aproape 9000 de useri deja tine ore intregi... Gandeste-te ca la fiecare user se calculeaza pana si numarul de vizualizari de poze (nu mai vorbesc de thanks-uri, new threads, new posts, donatii, arcade, etc...). In plus, baza se schimba si in functie de vechime (se da un punctaj pe zi, inmultit cu un coeficient PPD)... e nebunie maxima, insa este per total foarte ok. Mie unul mi se pare cel mai bun si cel mai complex sistem de Experience vazut vreodata (indiferent ca e vorba de site, blog, forum, etc...).