Mask, ce am inceput eu se bazeaza pe dieta Montignac... de fapt, pe dietele care se axeaza pe Low G.I. (adica pe indice glicemic). Sunt asa zisele diete pt. diabetici... dar pot fi tinute de oricine. Si Cris a tinut mult timp, de cate ori a avut nevoie sa slabeasca. Si de fiecare data a avut succes.

Mai mult, eu nici macar nu am avut mese regulate... asa cum presupune dieta. Semn ca merge si asa, in cazul in care ai un program care nu-ti permite sa iei 3 mese pe zi... In plus, nici nu sunt genul care sa stau sa-mi cantaresc portia de mancare, sa vad sa nu depasesc cu 10 grame or so... mi se pare exagerat. Daca aveam 150-200Kg, mai ziceam.

Oricum am scris in primul thread esentialul (cred)... important e sa nu consumi alimente cu I.G. mare. Tot ce e de 35 si sub te ajuta la slabit. Bineinteles, in cantitati normale... Renunti la paine, cartofi, fainoase, dulciuri, carnuri grase (o sa poti sa te atingi de ele dupa 3 luni, cand organismul e deja la nivelul la care iti doreai) si se pare ca functioneaza.

Don't worry, faptul ca e ok pt. diabetici nu inseamna ca nu aveti voie nimic dulce. Doar ca in loc de zahar, folositi fructoza. Care e chiar mai dulce (o lingurita de fructoza = 2 linguri de zahar) si e naturala 100%. Inlocuiti dulciurile cu fructele cu IG mic... si nu are cum sa nu mearga. Hell yeah, pana si ciocolata puteti manca, atata timp cat are peste 75% cacao.

Eu de exp. m-am stressat la maxim cand am auzit ca nu am voie spagetti si orez. Si asta pt. ca spagetti au I.G. 55 iar orezul normal 85-90... Adica foarte mult. Insa, am gasit la montignac spagetti cu I.G. 10 (si sunt chiar bune), iar orez am gasit tot la ei basmati (nedecorticat or something) cu I.G. 40. Deci se poate, daca vrem, sa mancam si sanatos... si sa slabim in acelasi timp.

P.S. Sa nu credeti cumva ca sunt genul care sa fac diete de infometare... Ba din contra, mananc acum mai mult decat inainte (probabil si din lipsa painii in meniu)... Hope it helps you too ! Succesuri !