Walkman: nu am un meniu (desi 3 doctori mi-au facut 3 meniuri de dieta diferite). Pur si simplu nu ma ating de produse cu indice glicemic mare (adica peste 50 - de exp. cartofi prajiti), nu combin produse cu indice glicemic mediu (intre 35 si 50) cu proteine (carne de exp.) si mananc pe cat de multe produse cu indice glicemic mic (sub 35). In locul snacks-urilor intre mese acum mananc fructe. In rest, mananc de rup

GSOLs: majoritatea din tabel sunt din diverse carti, plus ce am primit extra de la doctor, plus ce gasesti pe site-ul lui Montignac. Gasesti pe net o groaza de site-uri... de carti nu mai zic. Uite un exemplu rapid pe google.ro: Indice Glicemic - tabel indici. IG Dieta indicelui glicemic mic. Lista alimentelor cu index glicemic mic. |. Eu oricum mi-am luat glucometru si verific glicemia si de 10 ori pe zi... e cel mai bun test. Cat despre spagetti cu indice glicemic mic, gasesti pe montignac-shop.com. E cam scump shipmentul, dar pt. mine a meritat. Mi-am luat faina, orez, paste, fructoza, dulceata... toate cu IG mic.

slabunator: poate metoda respectiva ar merge pentru cineva care nu prea bea apa de obicei... Eu de exp. beau 4-5L/zi... inainte de mese (sau intre mese)... cum vrei tu. Si degeaba. So, metoda aceea ar fi useless pt. mine. Also, pt. cineva cu probleme la pancreas, nu vad ce legatura ar avea apa cu zaharul si insulina. E ca si cand ai spune un diabetic "Poti sa mananci cat vrei de dulce, ca bei apa inainte si se duce". Daca face asta moare, easy as that... Am mai auzit eu de metode gen "bei numai zeama de varza o luna" sau "mananci cate o conserva de ton pe zi"... Not gonna happen for me... atata timp cat mananc sanatos si nu ma chinui