Single post: Mini Review Western Digital HD Media Player

  1. #1 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar

    Mini Review Western Digital HD Media Player

    In cautarile mele pentru o solutie multimedia mai putin costisitoare, fara a achizitiona din nou un Xbox Original pentru vestitul XBMC si pentru a ma bucura si de HD, am descoperit o jucarie relativ noua de la Western Digital (lansare noiembrie 2008). Nu este ceva foarte sofisticat, el oferindu-ne cateva conectari de baza (HDMI, Optic pentru sunet digital, Composit pentru TV-urile mai vechi si doua USB pentru Hard Disk, Stick). Ce m-a atras, a fost pretul destul de scazut pentru un aparat ca acesta (400 lei), dar si suportul pentru mai toate formatele de pana acum.

    Formate suportate:

    Muzica - MP3, WMA, OGG, WAV/PCM/LPCM, AAC, FLAC, Dolby Digital, AIF/AIFF, MKA, PLS, M3U, WPL
    Foto - JPEG, GIF, TIF/TIFF, BMP, PNG
    Video -MPEG1/2/4, WMV9, AVI (MPEG4, Xvid, AVC), H.264, MKV, MOV (MPEG4, H.264), MTS, TP, TS (1920x1080p 24fps, 1920x1080i 30fps, 1280x720p 60fps)
    Subtitrari -SRT (UTF-8), SMI, SUB, ASS, SSA

    Playerul ne ofera Full HD 1080p navigare, aceasta fiind simpla in genul Windows Media Center, iar in momentul conectarii unui Hard Disk sau Usb Stick, nu trebuie sa cautam unde avem filmele, pozele sau muzica; playerul scaneaza automat device-ul atasat si imparte media pe categorii. Ce m-a surprins placut este faptul ca din momentul alegerii unui film, redarea incepe aproape instant, fara buffer sau timp de asteptare, iar delurarea inainte sau inapoi se face foarte rapid la 2x, 4x sau 8x.

    Minusuri pe care le consider eu:

    - lipsa unui HDD intern, fiind obligat sa achizitionezi unul din start
    - lipsa LAN pentru a transfera datele pe hardul atasat

    Cam atat pot sa va spun despre aceasta jucarie, de aceea am si pus la titlu, mini review. Daca aveti intrebari, le puteti posta in acest thread
    Attached Images Attached Images wdhdmp.png wdhdmp_back.png wdhdmp_hdd.png screen-myplay_home.jpg screen-video.jpg screen-musicphotoviewer.jpg