Quote Originally Posted by Atrium View Post
Nu am zis ca atunci era mai bine, spun doar ca aceasta comparatie este aiurea pusa.
Stiu ca am scris mult, dar no... lol

Pensionarii din punctul lor de vedere multi vor spune ca traiau mai bine atunci, ma rog, cei care au mai ramas in viata. Asta in conditiile in care acum se vad fara medicamente, fara bani, fara ajutoare de la stat in ceea ce priveste incalzirea, singuri... Astea toate avand in vedere ca atunci erau munciti ca sclavii si ar merita sa traiasca timpul pe care il mai au macar in niste conditii decente. Chiar daca si atunci caldura venea cum venea, in cocoloase, daca venea.
Problema este ca atunci cand te obisnuiesti cu un lucru incepi sa-l consideri a fi normal sa il ai de zi cu zi. Si cand ti se ia acest drept, e normal sa te revolti. Si in fond, nu e normal sa ai dreptul de a nu muri inghetat la iarna lol ?

Despre televiziuni e clar ca vor prezenta ce li se pare lor mai spectaculos, nu ? Doar asta atrage omul sa se uite, lucru care la randul lui atrage companiile sa-si faca publicitate care aduce profit.

Cate reportaje nu ati vazut despre politistii corupti, despre medicii care iau spaga si omoara oameni. Si acum, cate reportaje ati vazut de fapt despre cei care-si fac treaba si cu profesionalism si cu dedicatie, chiar daca sunt platiti cum sunt. De acord ca manipuleaza adevarul, asta facem toti intr-o oarecare masura. Dar de aici, pana la a spune ca nu e criza e cale luuunga.

De acord ca de aici lucrurile vor evolua spre si mai rau. Nu are cum sa mearga spre bine cand nimeni in tara asta nu produce nimic nimic. Macar de-am mai fi avut ceva bogatii naturale. Eventual padurile, ca nu mai avem nevoie de ele...