RaverX aici cum ti-am mai spus depinde si de norocul tau si de omul care aduce "scrisorile".

In principiu daca postasul este cat de cat om normal, isi da seama ca nu va incape acolo in posta pachetul si va lasa aviz. Eu unul inainte ti-am spus ca primeam aviz si pentru "Not signed for".

Adica trebuie sa fii cel putin cretin ca postas sa vezi ca nu incape in posta "scrisoarea" si sa o lasi acolo pur si simplu. Ce se intampla in cazul celor care stau la casa ? Unde lasa pachetul ? Pe strada ? Normal ca te gandesti pana la urma sa lasi un aviz, pentru ca este absolut imposibil sa indesi asa ceva intr-o cutie postala.

Ia intreaba-i la posta, este legal sa lase "scrisoarea" pe unde le arde ? In acelasi sens ar putea sa o lase la intrarea in bloc pentru ca stie clar ca nu va incapea in cutie.

Inca o data sustin, aici nu e vorba de procedura, este vorba de bun simt din partea factorului postal, care in 2 secunde ar putea sa scrie pe o foaie sa te prezinti la oficiul postal de care apartii. Nu inteleg cum altii primesc aviz si tu nu. Daca ar fi asa, ne-am afla cu totii in situatia ta.

Cred ca cel mai bine sa nu ramai indiferent la asta.

Astfel, dupa cum vad eu, ai 2 situatii pe care poti merge :
1. Faci scandal monstru sa te tina minte;
2. Te intelegi cumva cu postasul, asa cum ti-am recomandat mai sus. Ceva pe sistemul : Fa-te frate cu dracu pana treci podul.

Daca ramai neutru nu stiu daca te va ajuta cu ceva si vei fi nevoit in final sa speri ca-l schimba pe individ din functie sau sa apelezi la cei de pe forum + curier pentru jocuri.

Preferi sa dai la curier 20 RON de fiecare data decat sa discuti cu postasul pe tema asta ? Mi se pare totusi pagubos. No, ce sa-ti zic, o sa spui ca e spaga, ca sa-si faca treaba, etc. Ok atunci. Puteti cu totii sa asteptati pana la urmatoarea revolutie referitor la tema asta. Plus, ca daca ar fi de acord sa faca ceva in afara actiunilor sale obisnuite de munca pentru a te ajuta, nu vad ce e rau in a-l recompensa cu 5 RON o data la 2-3 pachete. Ma rog, voi stiti cum doriti sa va gestionati banii/jocurile.

Din nou, sa nu intelegi gresit post-ul meu (asa cum ai facut-o aproape de fiecare data). E doar cu scopul de a te ajuta.