Quote Originally Posted by HollowMan View Post
Insa revenind la subiectul cu pricina in continuare consider ca nu pirateria este factorul definitiv in introducerea Live-ului in Romania.
Poate nu este singurul factor important dar mai mult ca sigur este unul dintre cele multe luate in considerare. Cum putem sa ignoram acest lucru si sa-l dam sub covor ? Nu cred ca este o atitudine corecta, ci mai degraba este una paguboasa. Repet, nu este singurul factor, dar este unul de ordin major.

Adica tu ai veni cu un produs pe o piata in care stii ca nu vei avea vanzari ?

Iar la asta de mai sus se adauga numarul redus de jocuri care se misca oficial spre noi.

In acest sens, din punctul lor de vedere ce anume ar castiga daca ar aduce aceste servicii pentru noi ? Ei sunt oameni ai capitalismului, lucreaza in statistici, in cifre, in calcule, in profit. Momentan, mai mult ca sigur rezultatele acestor calcule nu le sunt pe plac. Este simplu. Chiar si piraterie sa fie, de-ar fi baza pentru profit ar veni, dar in situatia noastra un cumul de elemente ne trag putin in jos.

Oficial Romania nu exista in procente importante pe nici un grafic pentru ca prea putine jocuri se aduc asa cum trebuie, cu legatura directa cu publisher-ul sau daca nu, prin metode prin care publisher-ul sa stie exact unde se duc acele titluri. In acest sens Gameshop am vazut ca inainteaza foarte mult si exista totusi o licarire a sperantei undeva. Eu sincer cred ca daca va fi cineva care va avea un cuvant de spus in prezenta acestor servicii pe teritoriul nostru, acel cineva va fi reprezentat de cel mai puternic importator de titluri.

Inca o data, mi se pare absolut normal sa incerci sa iei jocuri de unde iti este mai bine, de unde e mai ieftin. Nu ne obliga nimeni sa luam la 250 RON. Oricum, dupa cum am mai spus, GS de exemplu de la o vreme ati vazut doar ca au inceput sa aiba preturi de bun simt. Eu unul imi pun mari sperante in aceasta firma. Progres se face, incet, dar important este ca se face.
In final obiectivul este sa ai produs original. Doar este nefericit faptul ca acest lucru, in aceste conditii, nu ne ajuta in scopul de a obtine serviciile dorite.