Parerea mea este foarte subiectiva. Sunt fan Apple si o recunosc. Nu am nici iPad si nici Galaxy Tab din lipsa banilor.

Pe iPad m-am jucat cateva zile. L-am avut de la un prieten si am avut ocazia sa-mi fac o parere mai mult decat ok. Este un device foarte bun, un iphone mare. Nu are rost sa zic ce si cum, ca stii foarte bine ce poate face un iphone. Ce mi-a placut, in schimb, a fost faptul ca, mama (care nu are nici o treaba cu tehnologia, cand o sun sa-mi deschida calculatoru, tre sa-i zic sa apese pe butonu albastru de la cutia aia mare si alba, nu de la monitor/televizor), cand i l-am dat si i-am arata google earth, a stiut singura, sa se miste pe ecran si sa dea zoom in si zoom out.

Pe Galaxy Tab, am avut ocazia sa ma joc putin la un Orange Store si intr-o seara, intr-un pub, pe al unui prieten. In primul rand, ecranul mi s-a parut foarte aiurea. Desi e mare, are o rezolutie mica. Totul parca se vede patratos, touch-ul nu raspunde atat de perfect ca la iPad, mi-a luat app 2 minute pana am gasit pozele (care tocmai le facusem cu camera lui), iar camera este de toata jena. O poza 1:1 pe ecranul lui, se vede execrabil.

Imi cer scuze daca e scris prea haotic, dar sunt prea obosit

Parerea mea e sa astepti iPad 2, in speranta ca va avea si alte facilitati decat dispui deja pe iPhone 4, sau sa-ti iei un MacBook Air de 11 sau 13.