Quote Originally Posted by trickz View Post
Mykayel, nu stiu eu multe, dar mi se pare ca nu noi ne contrazicem ci tu. Exprima clar care e problema.
* Ca nu sunt manuale in limba romana? Cate vrei sa contina manualul ala, si informatii despre patchuri care nu au aparut inca? Vrei sa editeze la luna manualul pentru noi informatii? Nici nu apuca sa trimita magazinele jocurile inapoi, sa fie schimbat manualul, ca apare o versiune noua.
* Ca se injura pe internet? Nu ai cum sa eviti asta. Doar cu o educatie buna. Respectiv, o prevenire a inculturii, o crestere sanatoasa, numeste-o cum vrei. Mai direct, exact ce am zis eu. O constientizare a parintilor, ca se mai schimba vremurile si invata prostiile de mai mici decat le invatam noi.
* Ca nu au manualele informatii multe? Stai asa, eu bag jocul in consola si caut singur unde sa gasesc gloantele alea. Daca nu gasesc dupa doua zile, caut pe google un walkthrough. Asta e problema, sunt oameni si oameni. Unii vor multa informatie, altii nu vor deloc. Cum impaci? Pui doua manuale, unul chel si unul plin? Cum crezi ca mai vand firmele care scot walkthrough, in varianta printata, daca manualul jocului ar contine deja toate informatiile?

Eu sincer nu inteleg ce vrei sa rezolvi? Sa apara un joc de se joaca singur, ca sunt gloantele prea greu de gasit? Update isi fac deja singure, vezi Steam sau alte sisteme sinonime. Pe consola, trebuie doar sa ai net, ca isi verifica singur de update, cand bagi discul. Sau poate doresti sa iti dea 3-4 kg de hartii?

Nu imi lua postul asta in nume de rau. Nu am nimic cu tine sau cu ideea ta. Dar tocmai, tu incerci sa faci ceva si eu incerc sa inteleg ce anume. Si eu vreau sa ajut, dar nu poti face asta orbeste...
Cu manualele nu e vorba de noi ci de incepatori, eu rasfoiesc manualul doar cat timp se instaleaza jocul deci pe mine nu ma deranjeaza ca nu imi explica chestiile astea, dar ma doare in incerc sa invat un non-gamer cum se joaca Devil May Cry, ii dau manualul in mana, il las sa joace tutorialul si zice "I don't get it" iar apoi pierd eu ore (si da, nu exagerez chiar ORE) sa ii explic niste chestii foarte simple care trebuiau sa fie incluse in manual. Dar apoi, acelasi non-gamer citeste manualul de la Arkham Horror, un joc de tabla mult MULT mai complicat decat Devil May Cry si care apropo dupa standardele jocurilor de tabla are un manual scris cu picioarele, iar el pricepe esentialul si prinde restul pe parcurs (this actually happened). Asta e un semn ca industria nu depune suficient efort in a introduce oameni noi jocurilor video. Mie nu mi se pare asa de greu sa scriu in manualele jocurilor "This is your Health Bar (imagine cu bara), when you get hit by an enemy attack, the blue bar will reduce based on the enemy type. When the Health Bar reaches zero, you lose the game. Falling off a cliff will reduce your Health Bar to zero. Certain enemy attacks have the ability to push you away a certain distance, when encountering such enemies be sure to avoid fighting near the edge of a cliff etc."

Nu vreau sa imi zica toti inamicii si bossi ce fac (asta ar strica placerea descoperirii) dar macar sa ma trateze ca si cand asta ar fi primul meu joc nu ca si cand joc Beat Em Ups de o viata intreaga, din nou, nu eu sunt cel care are nevoie de manual ci incepatorii, crezi ca ei o sa stea sa caute pe net toate astea? Tutorialele si nivelele diferite de dificultate sunt un pas in directia correcta, dar culmea e ca ceva atat de banal cum ar fi manualul jocului nu e facut cu gandul la incepatori. Exemple de manuale bine scrise exista deja, totusi RPGurile de console (sau de PC) nu sunt chiar asa de complexe ca Dungeons And Dragons care are un manual de marimea PS3ului (a consolei in sine) deci ar putea include toate detaliile necesare, iar in unele cazuri o fac, dar de ce nu o fac toti sau macar majoritatea? Eu nu consider ca ar fi un efort asa mare din partea designerului spre finalul proiectului.

Despre patchuri ma refeream doar la PC. Dadeam un exemplu pentru care un gamer incepator ar trebuii sa isi ia o Consola, nu sa inceapa cu gamingul pe PC, asa cum a zis si altcineva de pe threadul asta. Am dat alea 3 exemple dar ma refeream la versiunea de PC nu cea de consola, de aia si prefer o consola, pentru ca doar bagi diskul, faci update si gata, te joci, nu stai sa setezi o mie de chestioare si sa iei patchuri neoficiale pentru ca jocul nu a fost facut sa mearga pe Windows XP Editia Speciala Service Pack 3 si apoi un DLL pentru ca acel patch sa mearga. Asta nu poate fi rezolvata deoarece PCul e un computer mult MULT mai complex decat o consola. Era practic un raspuns pentru ce au zis cei din LEVEL referitor de treaba asta.

Idea e ca eu consider ca noi gamerii ar trebuii sa incercam sa ajutam incepatorii sa se apuce de gaming, nu sa ii facem noobi asa cum fac unii (din nou, nu e vorba de tine sau de AndyZ sau de altcineva care a raspuns la thread ) sau sa ii injuram sau sa incepem sa ne ridicam sistemul preferat in slavi si sa le injuram pe celelalte. Eu de exemplu pot spune ca Xbox360-ul e varza, dar nu e asa. Da, eu prefer PS3ul, asta il face mai bun? Nu! In nici un caz, e doar o preferinta. Unii prefera Wii-ul, asta ii face imaturi? Nu! Sa te joci Epic Mickey in loc de God Of War sau GTA4 nu te face imatur. Sa ai un suflet de copil si sa ai o minte de copil sunt doua chestii diferite. Noi ca gameri putem sa facem ceva in privinta asta, putem spre exemplu sa nu ne batem capu cu cei care favorizeaza un sistem peste altu prin a ii ignora. Voi stiti cat doare sa tot zici "Wii iz za bezt zistem everz" si sa vezi ca toti se fac ca nu existi? Apoi sa sari iarasi in sus si sa dai reply la altii injurand Xboxul si PS3ul si nici macar sa nu primesti un reply inapoi de la ei? E foarte simplu.

@AndyZ: Ok, trebuie sa recunosc ca la faza cu Microsoft am ras. Sincer si eu am zis aceeasi chestie zilele trecute cand treceam pe langa cladirea Microsoft in drum spre Otopeni. Comentariul meu a fost ceva de genul "Si noi nu avem XBOX LIVE pentru ca....ce?" dar Romania incepe sa fie recunoscuta treptat-treptat de industrie. Stiai ca FIFA 11 si MEDAL OF HONOR (versiunea de Iphone, IPad si IPod) au fost produse in Romania 100% de catre Romani? Si Heroes Lore asta nou pentru deviceurile Apple la fel. Si avem si jocuri de console care au fost produse la noi de catre UBISOFT.

EDIT: Mi-am amintit ceva interesant. Am vazut aplicatii care nu au limba Romana ca selectie cand le instalezi. Fair enough. Sunt curios ce e la capatul listei. Ei bine...zulu. I am not making this up. ZULU, Z U L U, ZULU! Exista programe traduse in ZULU dar nu in Romana! Cum frate sa nu te oftici? Sunt 9 milioane de vorbitori (according to Wikipedia) de Zulu, noi avem 20 si ceva de milioane!