Quote Originally Posted by h0stile View Post
Personal nu sunt foarte impresionat de 3D (except IMAX)
IMAX 3D foloseste "shutter glasses" la ochelari (in majoritatea salilor), la fel cum foloseste si plasma de care vorbeam mai sus. Diferenta e ca acasa nu suna nimanui telefonul (cu ringtone Gutza daca se poate), nu-mi scuipa nimeni seminte in ceafa, pun pauza cand vreau, mai trag o pipa... That's the real 3D
Quote Originally Posted by h0stile View Post
asa ca aici sunt de partea MS. Astept cu nerabdare ziua in care o sa avem display-uri de minim 42' care sa permita 3D fara ochelari. Toshiba a dat startul cursei deja.
3D fara ochelari vor fi un gimmick... o "jucarie" pentru copii. Si asta pentru ca regulile fizicii si matematicii nu le poate invinge un simplu panou (cand vorbim de multiple viewers). Chiar si cu "eye tracking" si tot vor exista unghiuri in care iti va veni sa plangi... Nu mai zic ca vor apare chestii de genul "Data viitoare o sa stau in partea dreapta a salii, sa vad si restul de film"

Eu zic ca adevaratul 3D va fi dat tot de ochelari... insa de acei ochelari "uitati", care vor avea OLED-uri capabile de rezolutii serioase. In felul asta nu va mai fi nevoie ca un ecran/monitor sa creeze iluzia respectiva... nu vor mai exista crosstalk problems... Sau nivelul urmator "hologramele" (desi dupa parerea mea se vor incadra la categoria proiector - so me not like it)... Si in final, ultimul pas... USB v10 infipt in extensia de la creieras...