Da si nu. Eu am pus un termometru digital pe radiatorul GPU al consolei, sonda fiind bagata intre doua lamele ale radiatorului la capatul din stanga (opus procesorului). Temperatura uzuala in joc e de 58...60 grade. Interesant este ca nu se observa o modificare notabila daca joc de pe hard sau daca joc de pe DVD (tot aceeasi temperatura e).
Deoarece gaurile pe unde trage aer mi s-au parut cam mici i-am tras 2 ventilatoare de carcasa de PC (cele mai ieftine gasite) la partea "de jos". Temperatura in aceleasi conditii (acelasi joc si aceeasi durata) scade de la 58 de grade la 53.
Am mai pus inca doua ventilatoare pe unde iese aerul (la spate, cele galbene din fotografie) iar teperatura scade la 48 de grade. Practic, prin amplasarea celor 4 ventilatoare reduc temperatura cu 10 grade.
Am uitat sa precizez ca ventilatoarele au alimentare separata iar temperatura camerei era de 27 de grade.
Acum, senzorul este plasat la un capat al radiatorului GPU. Evident ca temperatura pe GPU este mai ridicata decat cea masurata de mine dar tot este o scadere semnificativa. Poate si la 48 de grade poate sa apara RROD dar sansele ca sa nu apara mai cresc un pic.
Dezavantajul major este dat de zgomotul facut. Daca joci noaptea si nu poti da boxele mai tare, se aud bine.
imgp0018.jpgimgp0017.jpg