Quote Originally Posted by Sepy View Post
Salutare la toti.....
Pentru brasoveanul : cum adica dai 8-9 goluri la nivelul normal ???? pe semi pro ? pro ??
Ia joaca tu pe Legendary pe ps 3 si daca dai tu 8-9 goluri inseamna ca nu ai adversar nu vb prostii daca habar nu ai...
Da e adevarat ca PES pana in 2006-2007 era beton dar jocul acuma s-a stricat foarte mult... grafica slaba ... controlul mingii 0 etc etc ...sa nu vb de licente
Hai ca m-am prins, Fifa are un AI bun doar pe Legendary, nu? Era vb de cat de usor se inscrie in FIfa, pozitiile sunt stiute, scriptate si usor de realizat( pozitiile din care marci golurile), la Pes te asteapta o surpriza la fiecare gol, ramai masca ca ai marcat din pozitia respectiva iar de multe ori imi amintesc de goluri memorabile pe care le-am vazut in partide reale.

Nu e nimic Fifa vs Pes, le am pe amandoua, le joc in paralel de f mult timp, e pur si simplu o comparatie calitativa intre 2 marci ce prezinta acelasi produs dar cu unitati de calitate generala diferite.

Sa va amintesc ca la FIFA 11 a ramas ping pong pasingul( s-a redus doar viteza), pasele cu L1 la un-doi dar care e un un doi cu toti jucatorii pana la poarta adversa, pasele in adancime cu L1 la care fundasul tau ( controlat de AI pe assisted) se opreste special ca MINGIA sa ajunga la atacantul advers( asta pt ca EA e constienta ca in atatia ani si-a invatat clientii cu un assist ce ii face exuberanti cand dau un gol ajutati de AI in proportie de 90%), sa mai spun ca nu poti avea un sut de la distanta pe respingere daca ai mai mult de 2 fundasi in careu pt ca se opreste MINGIA in ei?

Sa mai spun ca nu poti da un gol din intoarcere? Sa mai spun ca alergi pe aripa( marginea terenului) ca la 100 de metri, altletism ,dai o centrare uzand de L1 si e gol 90% din incercari?

Daca multi din cei ce joaca Fifa on-line ar juca cu manual control sau macar semi nu s-ar mai simtii atat de buni jucatori.

@sepy, cu v pro-ul meu am dat si 13 goluri pe pro si si o medie de 7-8 pe world c, e plictiseala mare cand ajungi sa cunosti cam ce face AI-ul pt a se apara sau a ataca, singura smecherie ce face sa nu dai goluri cu "tona" e faptul ca tine mingia prin dribling castigand distanta si timp pana-l deposedezi pt a relua atacul ,atat, iar pe Legendary acest lucru e dus la extrem, acolo nu dificultatea te "omoara" ci posesia, daca maresti timpul de joc peste 6 ( nu cu mult)ai timp sa bati si cu scor de masa verde fara sa transpiri prea mult dribland sau alergand ca chiorul.

Pes-ul are lipsurile lui, mari, grave, sonor, comentariu, "lipsa de viata in tribune, dar la gameplay e simulator , nu 100% dar f aproape.

Multi jucatori de Fifa( f arcade pe vremuri si semi-arcade acum) cand joaca o partida de pes si vede ca e cam greu de pasat sau de driblat sau de inscris din pozitiile cunoscute pt ca la pes jucatorii sunt modelati ca in realitate, Mesi suteaza "fin" cum suteaza in libertate, da cu bolta de ramai praf pt ca l-ai vazut in meciul din cupa Spaniei dand identic, Ronaldo sai Ozul la fel, un jucator mai slab in realitate iti suteaza si din 6 metri dupa avioane, acesti jucatori dau de greu si incep sa-si gaseasca motivatie pt faptul ca in Fifa sunt zmei si in Pes cam shlempata. De aceia , multor jucatori de Fifa nu le place Pesul, nu pt ca e jocul advers, pt ca au fost obisnuiti ca AI-ul (computerul) sa ii ajute la greu pana si la o banala pasa de joc.

Invers nu e la fel, ti-o spun din proprie experienta si spre surprinderea mea m-am calificat in optimile concursului de Fifa de pe forumul nostru destul de lejer in detrimentul unor jucatori inraiti de Fifa, si culmea , fara sa uzez de L1 sau obisnuitele asisturi (ma dau mare dar e ceva nevinovat).

Scuze pt postul f lung ( greselile de scriere) si cam pe langa subiect, multumesc pt intelegere.