Quote Originally Posted by G-XtremE View Post
Inevitabil acolo se va ajunge, exact aceeasi tranzitie a avut loc si in industria muzicala iar filmele si jocurile vor suferi aceeasi soarta. Retail-ul pierde usor usor in fata continutului digital.
Tu vorbesti de digital versus streaming. Cel putin in cazul continutului audio, nu toata lumea asculta exclusiv Pandora, GrooveShark si alte asemenea. Eu, cel putin, prefer sa am colectia mea, sa o pot asculta si offline, sa o pot urca pe playerul de buzunar oricand.

Se poate ajunge intr-o zi la 100% din jocuri vandute in format digital, dar mai degraba pe sistem PSN, nu OnLive, unde tu nu detii nici o copie a materialului jucat. Esti conditionat puternic de o latime de banda mare, de distanta dintre tine si cele mai apropiate servere OnLive etc. Tu doar inchiriezi de la OnLive dreptul de a juca ceva pe serverele lor. Incearca sa convingi un gamer (care mai e si colectionar cat de cat) sa accepte o chestie de genul asta

Offtopic putin: continutul digital (livrat consumatorului sub orice forma) va prinde cu adevarat avant cand se va renunta la diferite politici de pret, facute special sa nu dezavantajeze enorm segmentul retail. Ganditi-va ca o copie digitala de Mass Effect 2 de pe PSN nu il costa pe publisher nici un sfert din cat l-ar costa o copie pe disc, dar pretul de pe PSN e tot de 60 de coco, full retail price. In format digital, chiar si la un pret de 20 de dolari/copie, in continuare ar scoate profit developerul, publisherul si producatorii consolelor. Numai ca, in ziua in care se vor lansa noile aparitii la 20 de dolari, se vor inchide toate BestBuy-urile, Gamestop-urile si orice alt retailer mare, specializat pe jocuri.

Tot in materie de jocuri, inca un lucru care ar impulsiona cumpararea de jocuri digitale ar fi sa se implementeze posibiliatea de schimb a continutului digital. Dupa cum stim, unul dintre cele mai mari dezavantaje la un joc in format digital este ca nu-l poti schimba, e in dezavantaj fata de un joc pe suport fizic, pe care-l poti da mai departe, la schimb sau pe bani.