ok am si eu o problema destul de mare :-s. A mei s-au gandit ca ar fi cazu sa schimbam internetul de la clicknet la upc. De mers merge... doar ca avem o problema: astia de la UPC dau numa modem si nu dau si router asa ca m-au lasat cu ochii in soare deoarece speedtouch-ul de la clicknet nu merge(deci nu mai am wireless). Am sunat la ei si cica e nevoie de un router universal...

noroc ca pe CG gasesc thread-uri legate pana si de routere as aca am citit post-urile de mai sus si mi-am facut o parere. Ma gandeam sa imi iau acel D-link DIR-635de care zicea MonkY avand in vedere ca l-a laudat asa de mult si sigur va fi de calitate.

Am vazut pe emag.ro ca router-ul costa in jur de 350 de RON care e destul de mult pt "ai mei" ca sa zic asa (cum sa dai 3 milioane jumate pe o cutie?...parents...you gotta love em) da nu asta ma deranjeaza . Faza e ca nu posteaza nicaieri ce raza are... o sa trebuiasca sa las routeru in bucatarie langa modem (care la randu lui e legat la telefon) iar camera mea e la alte 3 incaperi distanta deci semnalu e destul de slab...ii in jur de 10-12 metrii (cel putin asa era la modemul de dinainte...aveam doar o linie din 5 signal strength ).

Asa ca vreau sa stiu cat de mare e raza wireless si daca o sa ma ajute si pe mine (ma gandesc ca alea 3 antene nu is numa de decor lol). As putea sa zic ca astept si alte recomandari da din cate vad cele mai bune routere au fost postate deja, asa ca mai degraba va cer sa imi postati site-urile de incredere (la care ai putea si returna produsu respectiv...just to be safe) unde as putea sa cumpar un Dlink DIR-635 la un pret cat mai bun.

Sper ca nu v-am ametit prea tare cu detaliile mele da deja tremur lol (imi trebuie net neaparat...mai ales acuma ca vacanta e dupa colt lol). Multumesc anticipat.

---------- Post added 25-01-2011 at 04:43 PM ----------

nu stie nimeni, nimic ? MonkY, help!