Normal, pai ce rost mai are sa bage bani cand si asa indiferent cat de slab e jocul vanzarile vor curge garla.
Nu condamn atat de mult faptul ca toate COD-urile noi folosesc acelasi engine, ci faptul ca fiecare costa 60-70$.
Poate ca, stiu eu, generatiile actuale de console nu duc un engine mult mai capabil astfel incat sa merite creerea altui engine mai nou, dar macar daca toate COD-urile sunt asa de apropiate dpdv tehnic, cu campanii diferite, si asa foarte scurte, macar pretul sa fie mai mic. Mi se pare inadmisibil ca un joc din 2007, reincalzit la finele anului 2010 sa fie cel mai vandut joc din lume, desi pretul acestuia este unul standard. Macar RDR, desi foloseste engine-ul GTA IV, are la baza Euphoria, care dupa parerea mea este viitorul cel putin pe parte de animatii. Black Ops este exact acelasi "core" Modern Warfare 1, cu alte arme, harti si campanie, HUD, si texturi mai hi-res pe alocuri. Faptul ca, consolele nu pot suporta un engine mai potent nu reprezinta o scuza a pretului foarte ridicat in comparatie cu imbunatatirile aduse fata de titlurile predecesoare. Am spus, ar putea foarte bine sa ofere jocul la un pret mai mic, dupa ce ca mai cer bani si pe DLC-uri. Atunci nu cred ca ar mai comenta nimeni in mod negativ despre strategia Activision.
Pana la urma ce conteaza ce zice unu' si altul, vanzarile vorbesc pentru ei si nu le pot schimba 1000, 2000, 10000 (cati or fi) gameri din lumea asta care si-au dat seama ca suma ceruta pentru MW2/BO este exorbitanta pentru ce ofera jocul daca e sa le comparam cu MW1/WAW.