OK am facut si eu testul.
Am setat RGB Limited, am pus acea poza cu cele 4 cifre si am setat luminozitatea dupa recomandarile facute de autor. In momentul in care am pus RGB Full ecranul s-a innegrit si nu am mai distins nici macar un numar. Aproape la fel s-a intamplat cu testul facut de Hostile cu acele patratele. Am repetat aceeasi miscare cu a 2-a poza si rezultatul a fost aproape identic. Cu RGB Limited am vazut 11 patratele, iar cu FULL abia daca am distins unul singur. Comentariile sunt de prisos.
Nu doar atat, dar am incercat mai multe jocuri cu noile setari la Philips-ul meu 42PFL5603:

RGB Limited
Contrast - 90
Brightness - 52
Colour - 60
Orice altceva OFF.

In sfarsit ma pot bucura de Resistance 2 asa cum trebuie. Diferentele sunt enorme. In locurile in care inainte vedeam doar negru se disting foarte vizibil detaliile grafice. Culorile sunt superbe: albul, negru - totul e ireprosabil. Am mai incercat Ratchet and Clank Quest for Booty, Grid si Dead Space. Rezultatele au fost identice la toate jocurile si anume calitatea grafica imbunatatita.

Nu la fel stau lucrurile la Xbox 360. Diferentele intre standard si expanded sunt aproximativ aceleasi si anume de luminozitate. Am zabovit aproape 2 ore in setarile de la Gears of War 2 incercand nivele din campania singleplayer cat si diferite harti din modul multiplayer. Aici nu m-a multumit modul standard astfel incat am ramas la setarea expanded, dar cu luminozitate marita fata de setarile PS3 - 60%. In rest sunt aceleasi setari. Nu stiu daca mi s-a parut sau nu, dar intr-adevar la Xbox parca culorile sunt mai vibrante in modul expanded decat cel standard. La fel nu stiu daca e setarea corecta pentru display-ul meu, dar dupa cateva ore de setari si studierea amanuntita a diferitelor coltisoare din mai multe jocuri, prefer Expanded. Sunt extenuat si sper sa nu ma mai apuce alta "campanie" de setari deoarece o s-o iau razna.

Stiu ca suntem in aria PS3, dar cam aceleasi "issues" apar si la Xbox.

Concluzia finala legata de PS3 este ca articolul gasit cu ajutorul lui Nameless Fear este cat se poate de adevarat si real. Astfel recomand tuturor testele facute de mine, setarea RGB Limited cu Brightness scazut.