Quote Originally Posted by bobocul View Post
Pai tu in fond ce vrei? 4 cartuse costa maxim 20 de lei, adica 2 pachete de tigari. Tot iesi mai ieftin decat cu tigarile, mai tine cont si de sanatate si ai numai de castigat. Poate la mine este un caz nefericit, dar sunt multumit ca nu mai fumez tigari normale si nu mai cheltuiesc 350 de lei pe luna.
Cred ca n-ai inteles. Problema la mine e ca ma mai costa si "Fan Courier"-ul 20 lei de transport. Adica as plati transportul cat ma costa cartusele. Oricum, deocamdata am experimentat in aceasta seara metoda cu pliculetul piramida de la Lipton. DAAA. Corect. Nici nu se compara cu vatelina. Dupa ce mi-am confectionat umplutura pt. cartus, am pus 8 picaturi in el si apoi am inceput experimentul. Am tras 15 fumuri adanci fara pauza intre ele (decat atat cat dadeam aburul afara din gura). A trebuit sa fac o mica pauza, ca se-ncinsese atomizorul. Dupa-aia am continuat. Am ajuns pe la vreo 30 de fumuri adanci, profunde. Si subliniez acest lucru. Probabil ca la fumuri trase normal as fi ajuns la 40-45, cred. Pe langa nr-ul de fumuri (care, zic eu ca e f. multumitor, pt. ca respectivele fumuri aveau aceeasi tarie pana cand s-a terminat lichidul), se trage si foarte usor, fara nicio fortare. E super ok cu pliculetul de la Lipton. Practic, cu 5 cartuse pline o duc usor cel putin o juma' de zi (pt. unul ca mine, aburitor inrait) si pana la o zi sau chiar mai mult, pt. cei care aburesc moderat sau ocazional. Deci, raman la acesta metoda. Am modificat captuseala si la tigara DSE 901 (ca am si una din asta) si e la fel de ok. Acesta e marele avantaj simti aroma si taria pana la ultima picatura. Cu vatelina, doar primele 3-4 fumuri le simteam intense, ca dup-aia nu prea mai simteam mare lucru. Desfaceam mustiucul, ma uitam, el baltea acolo, dar aroma si tarie pauza. Acum, cu Lipton folosesti lichidul pana la ultima picatura si abia atunci incarci din nou. Merita sa va modificati cartusele. Garantat, experimentat de moi. Eh, acu' mai tre' sa aflu cam dupa cate incarcari trebuie schimbat pliculetul sau poate ca se spala. Si cred ca se poate spala, pentru ca e un material fin sintetic. Daca nu aflu intre timp, voi vedea la momentul respectiv.