Quote Originally Posted by slabunator View Post
Am terminat de vazut Great Teacher Onizuka, super serie, recomand cu caldura. Am tot citit pe forumuri ca manga (in general) e mai bun decat anime-ul asa ca am zis sa ma apuc de citit Shonan Junai Gumi, prequel la GTO. Chestie e ca nu prea inteleg cum se citeste, any tips? Care e ordinea cadranelor si a speech bubble-urilor, cum imi dau seama din gura cui vine un lucru daca nu apare niciun personaj si e doar scris-ul, care e ordinea replicilor intr-o conversatie, cum disting daca ceva e spus sau gandit de un personaj?Si inca ceva, credeti ca e mai bine sa trag foile la imprimanta in loc sa citesc de pe monitor, tv in cazul meu ?
Citesti tot de la dreapta la stanga. Si nu cred ca e cazul sa le scoti la imprimanta... iar diferenta dintre gandit si spus, de obicei, replicile gandite sunt litere italice iar bubble-ul difera fata de cele spuse. Dar cele italice pot fi si cuvintele naratorului, asta daca exista. Dar mai bine astepti si raspunsul lui strike, stie mai multe decat mine, ma pot insela.