Quote Originally Posted by Deathstrike View Post
Religie distructivă ? Păi dacă e să o luam aşa ia aruncă tu un ochi peste doctrina creştină şi vorbim după despre c�t de distruvă ar fi o religie mondială, care nu poate fi prea diferită de cea actuală. Acelaşi lucru sa �nt�mplat �n trecut c�nd a fost format creştinismul şi religiiile moderne, au fost adunate mai multe doctrine păg�ne şi o mulţime de zei au fost transformaţi �ntr-o singură persoană.

Şi serios acum, nu-mi spune că tu crezi aberaţiile lui Alex Jones & co despre Bohemian Rhap...i mean grove.

C�t despre conflictele ce tot au loc de mai bine de 2k anii, dacă ar fi existat o singură religie nici acele conflicate nu ar mai fi avut loc.


@zempty: Tipul ăla s-a uitat prea mult la they live.
Stai linistit, ca am studiat istoria religiilor foarte detaliat in ultimii ani. Am spus si o sa spun mereu, intre credinta si biserica este o diferenta imensa. Una este in suflet (daca tu crezi in el sau nu), cealalta este o institutie. Institutia face acte, cu care sa isi justifice teritorii si puteri. Pentru ca toti oamenii sunt compromisi.

Cat despre o religie, imi refac intrebarea. Ok. Una singura. dar care? Spui ca toate religiile sunt divizate din culte. Dar care este cel dominant? Sau cel corect?

Ca o paranteza mica, credinta este mai mult o filosofie, pentru mine. John Lennon, in cantecul (clasic, pentru cei ce cauta mai multe despre ocultism si/sau conspiratii) spune "imagine no religion". Am studiat budismul si ma simt foarte apropiat de aceasta filosofie, dar tocmai cum studiezi mai mult realizezi adevaruri si intelepciune si in crestinism. De aceea iti recomand pur si simplu sa nu blochezi nicio usa, ci sa lasi adevarul din fiecare parte sa vina la tine.

Razboaiele au fost mereu disputate pentru reurse si teritorii. Nimeni nu a atacat pentru ca ii spunea "cartea sfanta" sau preotul. Cruciatii au stiut clar pentru ce lupta (poate doar plebea, poporul ce asculta total conducatorii, chit ca erau militari sau clerici, mai credea ca lupta pentru D-zeu). Cu jihadul, s-a vazut clar: conducatorii arabi erau toti pe statul de plata al americanilor sau al altor puteri. Deci ce razboaie s-au facut pentru credinta pura?

Cat despre ritualuri satanice, da, nu ma indoiesc de existenta lor. Exista un alpha, exista si un omega. Nu ai cum sa nu existe dualitate, traim intr-un univers guvernat de acest fenomen. Deci si un cult satanic. Mai departe, cine ce tap idolatrizeaza sau cat sange se bea, nu stiu si nu ma intereseaza. Nu sunt informatii care sa imi ridice vibratia...