Quote Originally Posted by TravisPastrana View Post
Imi cer scuze ca va deranjez atat, dar am tot cautat pe internet recomandari router dar nimic.
Deci treaba sta asa: am internet de la UPC banda de 15 MB(1,8 Mb/s download), si as vrea sa imi recomandati un router wireless pana in 120 de RON, asta daca exista ceva cat de cat bun in acest pret, deoarece intre timp am facut rost si de un telefon cu wi-fi si nu mai are rost sa cumpar router cu fir.
Modemul care il am acuma este Scientific Atlanta, model 2203.
Pentru orice eventualitate pun si 2 poze.
Si inca ceva: care din aceste cabluri HDM sa achizitionez?
Belkin: Cablu HDMI Belkin male-male 1.5M F8V3311Aea1.5M
HAMA: Cablu Hama High Speed HDMI, plug - plug, gold-plated, 2 m 43084
Cablu Hama High Speed HDMI, plug - plug, flat, 1.5 m 43496
OEM: Cablu HDMI male-male 1.8m ( gold plated connectors ) SC-HDMI-6
Multumesc frumos si sper sa nu fie o problema ca am mai postat odata.
Recomand D-Link Dir 600 sau 615, diferenta intre ele este de o antena in plus pt Dir 615 si si viteza de 300 mbps fata de 150 la Dir 600

Dir 600 il gasesti la 120 ron, Dir 615 e in jur de 150-160 ron. Ambele sunt clasa N pe wireless, ai viteza si receptie f buna pe "fara fir" si f important nu limiteaza downloadul. Ex: ai latime( nu banda ci limata de download) pana la 5 mbps , iti downloadeaza cu 5 mbps , f multe alte marci au limita la download , 2-5 mbps, daca ai o banda mare cu viteze pana la 20 mbps nu faci nimic cu ele( e doar un ex, ). Downloadul maxim il ai pe fir, la fara fir se limiteaza in functie de conexiunea ta ( ca valoare nominala).

Destul de stabil, nu l-am resetat de cand l-am achizitionat, 4 luni, fata de alte multe marci si modele e un record ce imi pare de neegalat. Are multe optiuni la configurare, cam tot ce vrei, suporta soft tert( up date DD-WRT), si f important are functia Quality of Service (QoS) care, odata activata detecteaza daca materiale audio, video sau pentru gaming sunt utilizate �n retea si ofera acestora prioritate fata de e-mail-uri sau transfer de fisiere, asigur�nd transmiterea fara bruiaje a continutului media.

Singurele probleme ce pot sa apara cred ca sunt in functie de calitatea serviciului oferit de furnizorul acestuia( conexiunea internet) defect de fabricatie, configurare defectuasa.
Multa bafta in luarea deciziei daca nu ai achizitionat unul pana acum.