Quote Originally Posted by erik95 View Post
...., sau chiar Fatal Frame. In prezent a mai aparut o varianta foarte interesanta, din punct de vedere al componentei Horror, si anume Penumbra (incluzand si Amnesia).
Amin to those 2 statements. Astea 2 jocuri le consider cele mai horror ever. Is acele jocuri care ti-au facut pielea de gaina, ti-au scazut "sanity bar-ul" si te-au facut sa urlii ca o fetita. Eu sincer consider ca jocurile astea 2 ar fi cele mai mari horror game-uri, dar nu sunt la fel de cunoscute precum RE sau DS pentru ca nu s-a facut atata reclama pe seama lor (mai ales ca Amnesia e un indie game facut de 6 oameni. 6 oameni dar foarte foarte talentati).

Aveti aici un link la blog-ul celor de la Frictional Games: http://frictionalgames.blogspot.com/ (creatorii seriei penumbra si amnesia) care si-au postat parerea despre Dead Space 2 si trailerul de la Dead Island (in mare parte is de acord cu ce au scris ei... tipii astia is foarte documentati si au studiat foarte mult capitolul "frica"). De asemenea odata la o vreme posteaza si articole despre cum au facut diferite efecte, creaturi sau alte chestii din Amnesia si multe alte lucruri interesante. Aproape zilnic intru pe blog-ul lor sa vad daca nu au postat ceva nou. Daca ma intrebi pe mine, astia sunt expertii horror-ului, urmat de creatorii seriei Fatal Frame si abea apoi de Konami cu seria Silent Hill.

Sincer Dead Space si RE nu mi-au placut prea mult... au mult prea mult gore si prea putine momente tensionate. Foarte multe parti au momente dinalea in care tresari sau esti speriat destul de bine, omori creaturile din sala si dupaia frica a trecut. Nu zic ca sunt jocurile rele dar spun ca nu se compara cu cele mentionate mai sus. (parerea mea)