Single post: Gamerii de astazi, redactorii de maine

  1. #1 SP
    is the man! trickz's Avatar

    Gamerii de astazi, redactorii de maine

    Cu apropierea Sarbatorilor Pascale, fiecare dintre noi petrecem cateva clipe sa ne analizam viata, greselile, realizarile. Anul acesta am acordat o atentie sporita ascensiunii mele in cariera, mai ales asupra zilelor mele ca scriitor. Mi-am amintit, deci, de primii pasi, facuti sub indrumarea lui Bobby. Redactorii acestui forum au facut o treaba foarte buna, pe parcursul anilor. Unii au inceput sa publice in acelasi timp cu mine (un gin pentru Mika) sau pe unii i-am urmarit transformandu-se din trolli in scriitori cu norma intreaga. Am fost ajutat sa imi imbunatatesc scrisul de toti userii acestei comunitati si am ajuns intr-un moment critic pentru un redactor: prima scriere oficiala.

    Trecand peste emotii, am placerea sa va anunt un nou concurs, organizat de Asociatia Editorilor din Romania, cu ocazia Salonului international al cartii "Bookfest", cu sprijinul ConsoleGames.ro si Elefant.ro.

    Pentru a participa, trebuie doar sa scrieti si postati un Review al oricarui joc de consola doriti, respectand conditiile de acceptare specifice acestui forum. Pentru a face un scurt rezumat al acestora, sunteti obligati sa respectati limba romana si sa fie conceptie proprie. Nu stricati experienta de joc a altor useri ci punctati aspectele pozitive si negative. Pastrati un stil casual dar nu deveniti neglijenti cu asezarea in pagina! Regulamentul complet poate fi citit aici. Orice user poate participa, indiferent de numarul de posturi.

    Concursul incepe din acest moment si se incheie pe 15.05.2011, la ora 23.59. Juriul va fi format dintr-un membru AER si doi membrii ai staff-ului CG. Dupa votul juriului, castigatorii vor fi anuntati pe 19.05.2011. Acum sa anuntam premiile. Cu cel mai mare inainte:

    Locul 1 va aduce un iPad 2 16Gb Wifi, cu ajutorul www.elefant.ro . Un gadget folositor pentru momentele in care apare inspiratia, putand lua notite in orice clipa sau chiar publica pe bloguri/site-uri, din mers. In plus, ai avea acces la unul din cele mai cautate gadget-uri ale anului. Mai multe detalii despre tablet-ul Apple gasiti aici.

    Locurile 1 - 5 primesc din partea editurii Vellant cate un exemplar al Istoriei Benzii Desenate Romanesti.

    Premiul special este oferit de www.bookfest.ro si consta in publicarea lucrarilor primilor 5 clasati in ziarul zilnic ce va avea tiraj doar pe timpul desfasurarii salonului "Bookfest", respectiv 25 - 29 Mai 2011. Astfel, cei ce doreau sa urmeze o cariera in jurnalism au ocazia sa adauge o fila in portofoliul personal. Aceasta aparitie este facultativa.

    Drept premii de consolare avem carti la alegere, tot din partea librariei online www.elefant.ro . Acest stoc va fi anuntat ulterior, pentru a nu tine concursul in loc.

    Asadar, puneti mana pe stilouri, tociti tastele si scoateti ce este mai bun din voi. Castigati-ne premiile si consolidati-va viitoarea cariera. Succes!

    Din partea echipei AER, ConsoleGames.ro, Elefant.ro si a editurii Vellant, va urez Sarbatori Fericite, bucurie, caldura si iubire!

    Onor�ndu-şi promisiunea de a crea o tradiţie prin invitarea unei ţări, după găzduirea - �n 2010 - a Spaniei, ediţia din 2011 se va bucura de prezenţa Ungariei, de care Rom�nia este legată prin vechi tradiţii de dialog cultural. Dorinţa organizatorului este să evidenţieze, la �Bookfest�, bogata moştenire culturală a Ungariei și să �ncurajeze interesul cititorilor rom�ni pentru a o cunoaşte �n mai mare profunzime.

    Astfel, timp de cinci zile, �ntr-o primitoare �casă a carţii�, se regăsesc scriitori, editori, personalităţi ale culturii rom�neşti şi internaţionale, jurnalişti şi, bine�nţeles, prieteni de toate v�rstele ai vedetei salonului, CARTEA.

    �n fiecare an, zilele �n care Salonul internaţional al cărţii �Bookfest� �şi deschide porţile sunt aşteptate cu multă nerăbdare. De aceea, şi această ediţie va �ncerca să surprindă - at�t participanţii, c�t şi publicul - prin noutate şi profesionalism.

    �ntre 25 şi 29 mai 2011, ne vom aştepta vizitatorii �n pavilioanele C2, C1, C4, C5 şi C6 ale Complexului Expoziţional ROMEXPO din Bucureşti.
    Attached Images Attached Images concurs_bookfest.jpg bookfest.jpg