Single post: Hackerii dau inapoi ceea ce Sony a luat: Linux

  1. #12 SP
    Member iradum's Avatar
    Quote Originally Posted by teokhym View Post
    Am si eu o intrebare poate stupida dar sunt curios
    Pe linux se pot juca jocuri de genu fifa dirt dragon age? atunci ar fi super
    Din pacate foarte putini game developeri s-au orientat si pe platformela Linux.

    Din ce cauza Linux? Sa incerc sa explic... Nu stiu cati de aici au folosit vreodata un sistem de operare bazat pe Linux (da, linuxul nu e un sistem de operare propriuzis ci reprezinta o familie de sisteme de operare care folosesc karnel Linux. Spre exemplu: Ubuntu, Fedora, Debian etc.). Sa va imaginiati ca zilele in care un sistem de perare bazat pe linux era dificil de inteles au trecut. Acum se folosesc interfete grafice (windows managere) foarte bine structurate, spre exemplu GNOME si KDE (cele mai utilizate si friendly dupa mine).

    Sa cumperi un ps3 la 1.000ron si sa il poti transofrma intr-un calculator cu o performanta marita ar fi tot ce mi-am dorit vreodata. Am facut acel update doar pentru a putea avea psn, dar am pierdut optiunea de Other OS si pe care am regretat-o foarte mult timp.

    Da, pentru cei care au un pc performant, nu are rost sa il instaleze numai daca isi doresc sa testeze sa vada cum e. Dar eu abia am asteptat momentul acesta.

    Aici sunt niste imagini cu interfetele grafice: Gnome si KDE
    Attached Images Attached Images ubuntu_11.04-screenshot-1.png kde_4-1_desktop.png