Single post: Ce fel de tara este Romania?

  1. #791 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    230 de C�INI au fost UCIŞI de angajaţii unei primării care au aruncat apoi CĂRĂMIZI �n reprezentanţii unui ONG


    Peste o sută de c�ini comunitari au fost ucişi de angajaţi ai Serviciului Public de Administare a Bazelor Sportive şi Zonelor de Agrement Botoşani, la padocurile amenajate de Primăria Botoşani, iar la apariţia jurnaliştilor angajaţii au devenit agresivi şi nu au permis accesul poliţiştilor.

    C�inii morţi au fost găsiţi de către reprezentanţii unei asociaţii de protecţia animalelor, care susţin că angajaţii municipalităţii care se ocupau de padocuri ar fi fost �n stare de ebrietate.

    La sosirea reprezentanţilor presei, cadavrele animalelor erau �nvelite �n saci.

    Angajaţii care se ocupă de �ngrijirea c�inilor au fost agresivi la apariţia presei, dar şi a Poliţiei, �ncerc�nd să-i �ndepărteze pe ziarişti deschiz�nd furtunurile de apă şi �ndrept�ndu-le asupra lor şi arunc�nd cu cărămizi.
    Un reprezentant al Asociaţiei pentru Protecţia Animalelor ADOR discută cu un paznic. Iată dialogul:

    Reprezentant ADOR: ... c�inii care sunt vii! Acum deschide poarta!

    Paznic: Hai pleacă!
    Reprezentant ADOR: Pleacă?!
    Paznic: Pleacă!
    Reprezentant ADOR: Deschide! Dă-i drumul la c�inele ăla care pl�nge acolo, nenorocitule! Nenorocit ce eşti!



    Imediat, angajaţii s-au baricadat �ntr-o �ncăpere, iar �n prezent la faţa locului se află poliţişti şi reprezentanţi ai primăriei care �ncearcă să intre �n �ncăperea �n care se află angajaţii.

    Potrivit reprezentanţilor asociaţiei de protecţia animalelor, angajaţii ar fi spus că au ucis c�inii conform unui ordin primit de la şefii lor.

    Padocurile se află �n afara municipiului Botoşani, �n zona rampei de gunoi, şi adăpostesc aproximativ 200 de c�ini comunitari. Adăposturile se află �n administrarea Serviciului Public de Administrare a Bazelor Sportive şi Zonelor de Agrement Botoşani, aflat �n subordinea Primăriei


    Viceprimarul din Botoşani Florin Gheorghiţă susţine că ceea ce s-a �nt�mplat la padocurile Primăriei este rezultatul unei acţiuni de eutanasiere, pentru că �n adăpost era epidemie de jigodie, o boală infecţioasă care se transmite rapid, viceprimarul preciz�nd că au fost eutanasiaţi 230 de c�ini.

    Viceprimarul din Botoşani Florin Gheorghiţă a declarat corespondentului Mediafax că autorităţile au decis eutanasierea c�inilor din adăpost �n urma rezultatelor analizelor făcute de Direcţia de Sănătate Publică, rezultate potrivit cărora �n padocuri era focar de jigodie - boală infecţioasă, de cele mai multe ori letală, care se transmite rapid.

    El a spus că din cauza acestui focar au fost eutanasiaţi 230 de c�ini.

    "Nu este vorba de rabie, ci despre un focar de jigodie, boală care se transmite rapid. �n luna aprilie a fost epidemie de jigodie şi au murit 61 de c�ini. �n primele cinci zile ale lunii mai au murit alte 30 de animale. Am fost obligaţi de lege să dăm dispoziţie de eutanasiere pentru că altfel riscam epidemia �n tot oraşul", a afirmat viceprimarul Florin Gheorghiţă.

    Referindu-se la angajaţii adăpostului, care au devenit agresivi la apariţia jurnaliştilor, apoi s-au baricadat �n incintă, viceprimarul a spus că este de netolerat comportamentul acestora.

    "Trebuie să �nţelegem că acolo lucrează oameni de cea mai joasă speţă. Se va face anchetă administrativă şi vor răspunde şi �n faţa Poliţiei pentru gesturile lor", a spus viceprimarul.

    Reprezentanţii ADOR au spus că au �ncercat să adopte c�teva patrupede, dar au fost �mpiedicaţi.

    "Mi-e greu să descriu �n cuvinte ce văd aici. Sute de c�ini morţi, omor�ţi �ntr-o oră! Noi am �ncercat să scoatem nişte căţei pe cale legală, dar ne-au tot am�nat, au fost promisiuni deşarte şi, p�nă la urmă, s-a dovedit că voiau să-i omoare pe toţi", a declarat Eugen Nistor, membru ADOR Botoşani, pentru publicaţia citată.

    "Ieri, membrii ADOR au venit şi au hrănit căţeii, �n baza unei �nţelegeri cu Primăria. Animalele erau sănătoase. �ntr-adevăr erau c�ţiva căţei bolnavi, dar nu de rabie, cum spun ei, erau răciţi. Ieri, erau 230 de căţei, avem proces-verbal. Astăzi, am găsit c�ţiva l�ngă padocuri şi i-am luat noi. Noi am str�ns bani ca să scoatem căţeii cu adopţie, ei ştiau de lucrul acesta, dar s-a dovedit a fi �n zadar. Vom face o pl�ngere penală, nu ştiu ce putem face, vom vedea", a mai precizat Nistor.

    Poliţia Botoşani verifică dacă s-a acţionat legal �n cazul eutanasierii c�inilor din adăposturi

    Reprezentanţii Poliţiei Judeţene Botoşani au anunţat că fac verificări pentru a stabili dacă măsurile luate de primărie la adăpostul de animale, unde au fost eutanasiaţi 230 de c�ini, au fost legale, transmite corespondentul MEDIAFAX.

    "Am fost sesizaţi printr-un apel de urgenţă despre evenimentul de la padocurile din Botoşani. Echipa trimisă la faţa locului a constatat cele spune la telefon şi pe de o parte au fost �ncepute verificări pentru a stabili dacă măsurile luate au fost �n conformitate cu legea. �n ceea ce priveşte conflictele spontane �ntre angajaţi şi jurnalişti, dar şi voluntari ai ONG-urilor pentru protecţia animalelor, se fac şi aici verificări, dar verificările pe care le facem le facem din oficiu, pentru că p�nă �n acest moment nu a fost făcută nicio pl�ngere nici scrisă şi nici verbală. �n măsura �n care stabilim ce s-a �nt�mplat la padocuri vom lua măsurile care se impun", a declarat corespondentului MEDIAFAX purtătorul de cuv�nt al Poliţiei Judeţene Botoşani, Daniela Darea.

    Reprezentanţii Direcţiei Sanitar Veterinare (DSV) Botoşani afirmă că reprezentanţii primăriei au acţionat corect prin eutanasierea c�inilor aflaţi �n adăpostul aparţin�nd municipalităţii, pentru că animalele erau bolnave de jigodie, iar tratamentul pentru această boală presupune costuri enorme.

    Directorul DSV Botoşani, Minodora Vasiliu, a declarat corespondentului MEDIAFAX că instituţia fusese anunţată, �ntr-o primă fază, că �n adăpostul aparţin�nd municipalităţii mai mulţi c�ini au murit din cauza unei boli, jigodie, iar ulterior instituţiei i s-a adus la cunoştinţă decizia de eutanasiere a c�inilor.

    "Primăria are un contract cu un medic veterinar care se ocupă de constatarea anumitor simptomatologii şi de tratarea animalelor. Noi am fost informaţi �n primă fază printr-o adresă că la acel padoc au murit c�ini din cauza bolii numite jigodie. Ulterior, printr-o altă adresă, ni s-a adus la cunoştinţă că se va aplica măsura eutanasierii c�inilor. Trebuie �nţeles că jigodia este o boală infecţioasă cu transmitere rapidă, iar vaccinarea animalelor se face doar la cerere. Din punctul nostru de vedere, ca instituţie, nu vedem nicio greşeală. �nţelegem faptul că vizual este brutală imaginea, dar tehnic s-a acţionat corect procedural", a declarat Minodora Vasiliu.

    Potrivit acesteia, tratarea unui c�ine care are această boală presupune cheltuieli enorme, iar chinurile la care este supus animalul, �n procesul de vindecare, sunt "cumplite".

    PS. Asta este gradul de civilizatie in Romania !!!
    Attached Images Attached Images caini-800.jpg 113657maxim.jpg pol2.jpg