Quote Originally Posted by Venom View Post
@Donely, stau cateodata si ma intreb: esti cumva membru in vreunul din partidele USL? Esti platit pentru lobby? Te uiti prea mult la Realitatea si Antena 3? Ai ceva cu tara asta?
Quote Originally Posted by Donely View Post
Nu, dar tu faci parte cumva din PDL ? In familie ai pensionari sau bugetari ? Traiesti bine in Romania cumva ? Te uiti numai LABE 1 ?
Adevarul e la mijloc - parerea mea. Nu e lapte si miere in tara, dar nici nu e situatia apocaliptica prezentata la A3 si la Realitatea. Aia iau interviuri tot la pensionari, dar nu arata si cum se vad orasele in rest.

Eu dimineata cand ma duc la lucru ma ingrozesc - pe un bulevard (in Oradea) e o mare de masini, iar tramvaiele sunt aproape goale, doar cativa pensionari mai merg cu ele. Liceenii merg cu taxiul, daca vrei sa iei un taxi dimineata efectiv n-ai sansa, odata ma grabeam la lucru (de obicei merg pe jos) si am vrut sa iau taxiul. In fara blocului e statie de taxi cu foarte multe locuri, dar era goala, am asteptat vreo 5 minute si nimic. Am sunat la o firma si mi-a zis ca nu-mi poate trimite pe nimeni repede, e plin de comenzi si sa astept in statie

Iar in rest v-am zis : PLIN de masini, asta in conditiile in care pretul benzinei e dublu fata de 2008. Cum va explicati asta ? Sincer intreb, nu fac misto. Deci salariile au scazut, benzina s-a dublat, dar oamenii n-au treaba, ard benzina la greu.

De hypermarket-uri nu mai zic, tot timpul stau la coada si vad in fata mea oamenii cu cosurile ticsite de produse.

Nu neg ca nu-s si oameni care o duc mai greu, dar aia erau in Romania si inainte de 2008 si inainte de 89. Ce s-a schimbat atunci ? Va zic eu : daca inainte de 2000 vedeam in Oradea cateva masini pe strada (majoritatea dacia 1310), acum vad PLIN de masini, sincer foarte putine familii exista fara macar o masina. Si-s masini foarte ok, rar mai vezi dacia 1310, vezi logan, vw-uri, skoda, audi, etc. Si bmw x6, audi q7, etc nu-s chiar rare.

Asa ca mai intreb odata : de ce ne plangem atata ? Unde e criza ? Poate-s eu orb, dar nivelul de viata al romanilor fata de cel din urma cu 10 ani a crescut ENORM, daca zic ca s-a triplat e putin.