Quote Originally Posted by Cosmin_je View Post
salut la toata lumea..sunt nou pe forum am si eu o intrebare,am 3 rechini marisori ia-m schimbat dintr-un agvariu in altu si nu mai sunt deloc vioii stau pe fund sau prinsi in palnte foarte putin se misca ma poate sfatuii cineva ce au sau ce pot sa le fac ..si mai e o problema cand opresc pompa de aer si filtu se invioreaza dar nu le pto tine oprite ca mai am si alte specii care nu rezista fara oxigen
Salut si bine ai venit pe forum. Wow... inseamna ca ai un acvariu imens (marin). Sau te referi la asa numitii Rainbow Sharks sau RedTail Sharks (care sunt de apa dulce si nu cresc foarte mult - 15cm maxim) ?

Daca te regasesti in prima categorie, atunci iti recomand sa iei legatura cu G.g de la Reef (www.reef.ro) intrucat e o situatie destul de complexa si nu cunosc valorile necesare unui acvariu marin (pH, Kh, etc). Daca vorbim de acvariu de apa dulce insa, incearca sa achizitionezi macar un test de la JBL (5in1) cu care sa verifici repede valorile apei (Ph, Gh, Kh, NO2 si NO3) si un test de amoniac de la Tetra. In cazul in care ai valori prea mari de amoniac, iti recomand sa faci urgent o schimbare de 15-20% de apa (neaparat cu apa tinuta la declorinat 24h, sau care a fost conditionata inainte cu ceva gen Biotopol de la JBL sau Aqua Safe de la Tetra - pentru eliminarea clorului si "legarea metalelor"). Mai departe, trebuie sa stim ce fel de filtru folosesti. Este filtru intern, este extern ? De oricare tip ar fi, sper ca face atat filtrare mecanica precum si biologica (motiv pentru care el trebuie sa mearga NON-STOP). Renunta la bulele de aer daca ai acvariu plantat sau daca ai filtru extern (pentru ca oxigenarea apei se face cel mai bine prin "valurelele" de la suprafata). Bafta, si te asteptam cu detalii/poze...