Quote Originally Posted by RaverX View Post
Da, ar fi avut TR 3. Si eu ce am zis ? Ca dupa un MINIM de 20 TR (toate de la persoane serioase, nu de la useri cu 3 posturi) poti incepe sa consideri ca persoana prezinta un minim de incredere. El ar fi avut TR 30. RACHyyy ar fi avut TR 300. In conditiile astea cred ca ar fi trimis fara ramburs pachetul si RACHyyy ar fi platit daca era totul ok, daca nu retur. Pentru ca TR iti permite si chestia asa, cand ai un TR mare impui seriozitate si respect.




E obisnuinta comunista in 90% din cazuri. Si teama de tepe. Dar e cum zici tu : daca vrea bine, daca nu ... nu. Eu nu mai risc sa trimit si sa mi se intoarca pachetul si sa pierd timp si bani pt ca un pustan a gasit mai ieftin intre timp sau nu i-a iesit o "combinatie" pe care el o credea sigura si nu mai are bani sa plateasca ramburs.
- TR de 20 ? si in cat timp acumulezi un asemenea rating ? Eu de ex. nu stiu daca cumpar 20 jocuri pe an - si binenteles marea majoritate de afara. Iar de vandut - doar cand nu imi place un joc il vand - iar asta se intampla destul de rar.
Ideea e ca in afara de vanzatorii profesionisti - cei care se ocupa cu vanzari pe aria bazar - restul nu prea au sansa sa obtina un tr de 20.

- cat despre plata in avans: Niciodata nu aleg asa ceva daca se poate ramburs. Ramburs-ul reprezinta o garantie in plus - te obliga sa trimiti un pachet - iar la un joc de cateva sute de mii, pur si simplu nu-ti convine sa tragi teapa (transportul si ramburs-ul costa destul). In plus, plata in avans inseamna 2 drumuri la posta pt cumparator.
Si apropo: tie ti-e frica sa trimiti ramburs ca nu cumva sa primesti coletul inapoi, dar mie sa nu-mi fiefrica sa iti trimit banii, si apoi sa astept ca poate imi trimiti si tu ceva ?

In Romania ramburs-ul ii sfant. Iar daca respecti cateva reguli de bun simt, nu prea ai probleme. De ex: nu tranzactiona bunuri care au valoare de 2 zerouri - e riscant si inutil -thread-ul asta e plin de tepe. Putini ti-ar trage teapa pentru 40 de roni, dar pt 200 sansele cresc exponential.